SON DAKİKA

Özgür Gündem davasında iki tahliye: Tutuklu sanık kalmadı

İstanbul 23.

Bu haber 31 Ekim 2017 - 15:01 'de eklendi.
Abone ol

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuklu sanıklar İnan Kızılkaya ve Kemal Sancılı ile tutuksuz yargılanan Ayşe Necmiye Alpay, Eren Keskin ve avukatları katıldı.

Kapatılan Özgür Gündem Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya ve gazetenin imtiyaz sahibi Kemal Sancılı tahliye oldu. pic.twitter.com/waSJCPMsAw

— Özgür Gündem (@OzgurrGundem) October 31, 2017

​Duruşmada söz alan avukatlar, tutuklu sanıkların tahliye edilmesini ve tutuksuz sanıkların da adli kontrol tedbirlerinin kaldırılmasını talep etti.

Tutuklu sanık İnan Kızılkaya, avukatının beyanlarına katıldığını ve tahliyesini talep ettiğini kaydetti. Kızılkaya, 441 gündür özgürlükten yoksun olduğunu ve tecrit altında bulunduğunu belirterek, “16 Ağustos’ta gazeteme yüzlerce polis düşman kalesini dağıtırcasına geldi. Polisler, ‘Size devletin gücünü göstereceğiz.’ dediler. Ben hayatım boyunca hep devletin gücünü hissettim. İnsanlar için önemli olan devletin gücünü değil, özgürlüğü hissetmektir. Benim kalemimi kıramayacaklar. Gazeteciyim, özgürlüğümü istiyorum” dedi.

Cumhuriyet savcısı, tutuklu sanıkların bu hallerinin devam etmesini ve eksik evrakların tamamlanmasını istedi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Özgür Gündem davasında nihayet İnan Kızılkaya ve Kemal Sancılı için tahliye kararı. Güzel bir gün;) pic.twitter.com/nTKf7ptvJj

— Fatih Polat (@fpolat69) October 31, 2017

​Talepleri değerlendiren mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Kızılkaya ve Sancılı’nın yurtdışına çıkış yasağı şartıyla tahliyesine karar verdi. Mahkeme heyeti, duruşmayı eksikliklerin giderilmesi için erteledi.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!