SON DAKİKA

ÖZEL SEKTÖRÜN DIŞ BORCU 193 MİLYAR DOLARA ULAŞTI

Özel sektörün yurtdışından sağladığı kredi borcu 193 milyar 500 milyon dolar seviyesine ulaştı. 1 yıl içerisinde ödenecek olan anapara tutarı ise 51 milyar 800 milyon dolar.

Bu haber 16 Ocak 2020 - 17:06 'de eklendi.

Özel sektörün kasım 2019 dönemi itibari ile yurtdışı kaynaklı kredi borcu açıklandı. Kısa vadeli kredi borcu 10 milyar 200 milyon dolar, uzun vadeli kredi borcu 193 milyar 500 milyon  dolar oldu.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan borçluya göre dağılıma bakıldığı zaman, uzun vadeli kredi borcuna yönelik olarak, bir önceki yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmalarının 9,1 milyar ABD doları azalış yaşadığı, tahvil ihracı biçimindeki borçlanmalarının ise 27 milyar doları seviyesinde gerçekleştiği görüldü.

Aynı dönem içerisinde, bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 3,2 milyar dolar azalma yaşarken, tahvil stoku ise 558 milyon dolar düşüşle 3,7 milyar dolar oldu.

Borç dağılımı 

Alacaklıya göre dağılım incelendiğinde, uzun vadeli kredi borcuna yönelik olarak, kasım ayı sonu itibari ile tahvil hariç özel alacaklılara olan borç 130,1 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Kısa vadeli kredi borcuna yönelik olarak ise tahvil hariç özel alacaklılara olan borcun bir önceki yıl sonuna göre 5,1 milyar ABD doları azalarak 9,8 milyar dolar olduğu görüldü.

Döviz kompozisyonuna bakıldığı zaman, 193,5 milyar dolar tutarında olan uzun vadeli kredi borcunun yüzde 60,9’unun dolar, yüzde 33,7’sinin euro, yüzde 3,8’inin Türk lirası ve yüzde 1,6’sının diğer döviz cinslerinden oluştuğu bilgisi verildi.

Atatürk'ün Katilleri

Sektör dağılımı incelendiği zaman, kasım ayı sonu itibari ile, 193,5 milyar dolar tutarındaki uzun vadeli toplam kredi borcunun yüzde 45,5’ini finansal kuruluşlar, yüzde 54,5’ini ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturdu.

Özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, kasım ayı sonu itibari ile kalan vadeye göre incelendiğinde, 1 yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemelerinin toplam 51,8 milyar doları tutarında olduğu gözlendi.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Parlamento Haber | Korku yok!