SON DAKİKA

ÖZEL HASTANELER MAAŞLARI ÖDEYEMİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan her ne kadar “ekonomik kriz yok” dese de kriz her sektörü olumsuz etkiliyor. Özel hastanelerde çalışan hekimlere ve sağlık çalışanlarının maaş ödemelerde ciddi aksamalar yaşanıyor.

Bu haber 26 Ekim 2018 - 17:28 'de eklendi.
Abone ol

Maaşları ödenmeyen sağlık çalışanlarına “ekonomik kriz” gerekçe gösteriliyor

Özel hastanelerde yoğun bir emek sömürüsü altında, ağır çalışma koşullarında, sendikasız olarak çalışan sağlık emekçileri şimdi de maaşlarını alamama ya da geç alma riskiyle karşı karşıya.

2002 yılında 271 olan özel hastane sayısı Sağlık Bakanlığı Sağlık İstatistikleri 2017 Yıllığı verilerine göre yüzde 100’ün üzerinde bir artışla 571’e yükseldi. “Her köşe başına” açılan özel hastanelerde sağlık emekçileri ağır çalışma koşullarında kölelik düzeninde çalışmaya mahkûm ediliyor.

Sağlık çalışanları “maaş alamamaktan” yakınırken, özel hastanelerin kasası da dolmaya devam ediyor. Sağlık Bakanlığı ve Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın belirlediği tedavi ücretleri üzerinden, hastalardan yüzde 200’e kadar fark ücreti alınıyor.

Hastalara çıkarılan kabarık faturalara karşın özel hastanelere başvuru oranı her geçen yıl artıyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Sağlık Bakanlığı’nın son verilerine göre 2002 yılında 5 milyon 697 bin 170 olan özel hastanelere başvuru sayısı, yüzde bin 149 artışla 2016 yılında 71 milyon 147 bin 878 oldu. Aynı sürede özel hastanelerdeki yatan hasta sayısı yüzde 628, ameliyat sayısında yüzde 585 oranında arttı.

Öte yandan, özel sağlık birimlerinde çalışan sağlık emekçilerinin sendikalaşma haklarını kullanmaları da engelleniyor. Yorucu çalışma koşullarına, aşırı nöbet yüküne, uygun olmayan çalışma ortamlarına, yeterli izin kullanamamaya, resmi tatil günlerinde bile çalışmak zorunda kalmalarına, ciro baskısına, güvencesizliğe mahkum edilmek istenen sağlık çalışanları adeta kölelik koşullarında çalıştırılıyor.

Ayrıca, bazı özel hastaneler tüm hekimlerin ücretlerini asgari ücret düzeyinde göstererek, SGK primlerini de bu tutar üzerinde ödüyor.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Parlamento Haber | Korku yok!