SON DAKİKA

Özbekistan ve Pakistan İkili İlişkileri İlerletmede Mutabık Kaldı

Pakistan Başbakanı İmran Han ile Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, ikili ilişkileri ilerletme konusunda mutabık kaldı.

Bu haber 15 Nisan 2021 - 17:59 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Trt Avaz’da yer alan habere göre; Pakistan Başbakanlık Ofisinden yapılan açıklamaya göre Han ile Mirziyoyev video konferans yoluyla görüştü.

İki lider ticaret, güvenlik ve savunma başta olmak üzere çeşitli konuları görüşürken ikili ilişkileri ilerletme konusunda mutabık kaldı.

Görüşmede Trans-Afgan demir yolu projesindeki ilerleme de gözden geçirilirken Pakistan Başbakanı Han, söz konusu projenin tamamlandığında tüm bölgenin jeoekonomik dinamiklerini dönüştüreceğini söyledi.

Han, iki ülke arasında tercihli ticaret ve transit ticaret anlaşmasının erken bir şekilde sonuçlandırılmasının önemine dikkat çekerek bu anlaşmaların ekonomi, savunma, eğitim, kültür ve turizm alanındaki iş birliklerini güçlendireceğini ifade etti.

İslamabad yönetiminin ekonomik güvenlik paradigmasına ve bu paradigmanın jeoekonomiye odaklandığına vurgu yapan Han, Pakistan’ın bu vizyonunda Orta Asya’nın özel bir öneme sahip olduğuna işaret etti.

İki lider ayrıca bölgesel ve küresel meseleleri de tartışırken tüm uluslararası ve bölgesel forumlarda birbirlerini desteklemeye devam etme kararlılıklarını yineledi.

Atatürk'ün Katilleri

Yükselen İslamofobi dalgasına karşı mücadele etmeye vurgu yapan iki lider, inançlararası uyumun teşvik edilmesine dikkati çekti.

Han, Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev’e Cammu Keşmir’deki son durum ile ilgili bilgi verirken meselenin barışçıl bir şekilde çözülmesinin önemine işaret etti.

İki ülke arasında, savunma iş birliği dahil olmak üzere çeşitli alanlarda anlaşmalar imzalandı.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!