SON DAKİKA

Otopark Yönetmeliği Geliyor: 80 m2’nin Altında 2 Daireye 1 Otopark

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürü Murat Oral, 31 Mart’ta uygulamaya geçecek Otopark Yönetmeliği’ne ilişkin soruları yanıtladı.

Bu haber 21 Şubat 2021 - 0:40 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

TBMM Deprem Komisyonu toplantısına katılan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürü Murat Oral, daha önce 3 kez ertelenen ve 31 Mart’ta uygulamaya konulacak olan Otopark Yönetmeliği’ne ilişkin vekillerin sorularını yanıtladı. 

“Her daireye bir otopark yapılmasına ilişkin hükümlerinin” yürürlüğe girmesini istediklerini belirten Oral, “25 Şubat’ta biz TOBB’un da katılımıyla sektörün tüm birimlerini topluyoruz. Otopark Yönetmeliği’nde küçük bir revizyonla beraber bazı zorlayıcı hükümleri biraz daha alternatifli şekilde hafifletmeye çalıştık. Toplantıda bunlar müzakere edilecek. Artık 31 Mart itibarıyla yürürlüğe girmesi, artık daha uzamaması taraftarıyız” ifadesini kullandı. 

Sabah’ta yer alan habere göre Oral, bu konu üzerinde çok uzun süreler çalıştıklarının belirterek şöyle konuştu:

“Hakkâri’de de artık her dairenin 1 arabası var, İstanbul’da belki 2-3 tane var. Biz zaten ‘asgari bir’ diyoruz. Araç otoparkı, mutfak, yatak odası gibi zorunluluk artık. Biz o gözle bakıyoruz. Yönetmeliğin uygulamasını ertelediği son üç senede 1 milyon tane otoparkı eksik olan konut bizim stokumuza girdi. Araç sayısının sürekli katlanarak arttığı dönemde otopark sayımızın artmaması bence otopark sorununu daha da içinden çıkılamaz hâle getirecektir.”

Atatürk'ün Katilleri

“Ayrı düzenleme olabilir”

İllere göre farklı uygulamalar olabileceğini söyleyen Oral, İstanbul-İzmir gibi yerlerdeki küçük parseller için ayrı bir düzenleme yapılabileceğini ifade etti. Buralar için 80 metrekarenin altında yerlerde her daireye değil her iki daireye bir otopark zorunluluğu getirilebileceğini belirten Oral, “Defaten parselinde karşılanamayan otoparklar için idaresine otopark bedeli yükümlülüğü bulunuyor. Bu bedelin yüzde 25’i ruhsat aşamasında kalan otopark tamamlanınca alınması gibi kolaylıklar getirilebilecek” dedi.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!