SON DAKİKA

OTOMOTİV YAN SANAYİ ŞİRKETLERİNDE ÇALIŞAN 28 BİN KİŞİ İŞSİZ KALABİLİR

Korona virüs salgınının ardından onlarca otomotiv firması zor günler geçirirken, 200 bin kişinin yaklaşık 28 bininin yılsonuna kadar işten çıkartılabileceği ifade ediliyor.

Bu haber 01 Haziran 2020 - 1:19 'de eklendi.

Sözcü Gazetesi’nden Emre Özpeynirci’nin haberine göre, 200 binin üzerinde kişiye istihdam sağlayan 460 şirketi temsil eden çatı örgütü Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD), üyeleri arasında yaptığı ankette otomotiv endüstrisinin üretime yeniden dönüşü, yılsonu beklentileri ve karşılaşılması muhtemel problemlerle ilgili önemli verileri ortaya koydu.

Korona virüs salgını, tedarik sanayisinin ciro kaybı ve karlılık oranlarını da önemli oranda etkiledi. Anket sonuçlarına göre, her iki TAYSAD üyesinden birisi, Nisan ayında yüzde 55’ten fazla ciro kaybı yaşadığını dile getirdi. Ankete katılan tedarik sanayicilerinin yarısı yılsonu itibariyle yüzde 25’in üzerinde ciro kaybı yaşayacaklarını öngördü.

Öte yandan, katılımcılar, yılsonunda vergi öncesi karlılıklarına ilişkin düşüş oranını yüzde 40 ve üzerinde hesaplarken; yüzde 11’i ise zarar edeceklerini belirtti.

KAYIP OLACAK

TAYSAD’ın düzenlemiş olduğu ankette, otomotiv tedarik sanayisinin aldığı önlemler ve bu önlemlere bağlı olarak istihdam sayısında yaşanabilecek küçülmelerle ilgili önemli verilere de yer verildi. Ankete katılan tedarik sanayicilerinin yüzde 91’i virüsün neden olduğu etkiler sebebiyle öncelikle genel giderleri azaltmaya odaklandığını belirtti.

DESTEK PLANLARI HAZIRLANMALI

TAYSAD Başkanı Alper Kanca ise, konuya ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu. Otomotiv sektörünün ekonomideki rolünün çok önemli olduğunu ifade eden Başkan Kanca, “Türkiye’nin lokomotif sektörü olarak kabul ettiğimiz otomotiv sektörünün ekonomideki rolü çok önemli. Tıpkı Avrupa’da olduğu gibi otomotivi destekleyecek planların hazırlanması ve bir an evvel hayata geçirilmesi gerektiğine inanıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

 

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!