Otomobil ve Sigaraya ÖTV Zammı Kapıda!

AKP’li milletvekilleri, yeni torba yasa teklifiyle sigara ve otomobil vergilerinin 3 kart artacak şekilde alınmasını istedi.

Otomobil ve Sigaraya ÖTV Zammı Kapıda!
Yayınlama: 01.10.2021
9
A+
A-

İktidar partisi tarafından TBMM Başkanlığı’na sunulan yeni torba yasa önerisinde, “Özel Tüketim Vergisi” konusunda değişiklik yapılacak.

ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ ARTIRMA YETKİSİ ÜÇ KATINA ÇIKARTILACAK

Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tütün ürünlerinden alınan asgari maktu vergi ile motorlu taşıtlardan alınan özel tüketim vergisini bir katına kadar artırma yetkisi üç katına çıkartılacak. Erdoğan, ayrıca ÖTV uygulamasında motorlu taşıtlar için farklı matrah grupları oluşturmaya, matrah grupları ve motor gücü itibarıyla farklı oranlar belirlemeye yetkili olacak ve söz konusu vergileri sıfıra kadar indirme yetkisi de devam edecek.

ATV VE UTV ARAÇLARA YÜZDE 25 ÖTV

ATV (All Terrain Vehicle – Her türlü arazide kullanılan araç) ve UTV (Utility Task Vehicle – Çok amaçlı hizmet aracı) isimli araç tipleri fiziksel ve teknik özelliklerine göre farklı gümrük tarife istatistik pozisyonlarında gösterilebildiği için ÖTV kapsamı dışına çıkartılabiliyor. Bunun önüne geçmek amacıyla tüm ATV ve UTV araçlar yüzde 25 ÖTV’ye tabi tutulacak.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı