SON DAKİKA

OSMANİYE’DE 475 GRAM KİMYASAL MADDE ELE GEÇİRİLDİ

Osmaniye’de jandarma ekipleri, satışa hazır piyasa değeri yaklaşık 5 milyon dolar olan 475 gram ‘selenyum 74’ adlı kimyasal madde ele geçirdi.

Bu haber 05 Aralık 2019 - 15:28 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Osmaniye İl Jandarma Komutanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre,10 Kasım’da, İstanbul’dan Osmaniye’ye, uçak ve roket malzemesi, cam, plastik üretimi ile kalp ve kanser hastalıklarının tedavisinde kullanılan selenyum getirileceği duyumunun alınması üzerine çalışma başlatıldı.

Yolcu otobüsü ile kente gelen ve takip edilen S.C., Kurtuluş Mahallesi’nde İ.B. ile irtibata geçtiği sırada yakalanarak gözaltına alındı. Şüphelinin yanında bulunan valizde yapılan aramada ise piyasa değeri yaklaşık 5 milyon dolar olduğu değerlendirilen 475 gram ağırlığında selenyum maddesi ele geçirildi.

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu tarafından yapılan analizde de ele geçirilen maddenin saf selenyum olduğu teyit edildi.

Şüpheliler hakkında adli işlem başlatıldı.

SELENYUM NEDİR?

Her iki kimyager de, İsveç’in Gripsholm yakınlarındaki bir kimya tesisinde sülfürik asit üretmekteydi.

1873 yılında Willoughby Smith gri selenyumun elektrik direncinin ortam ışığına bağlı olduğunu bulmuştur. Selenyum kullanan ilk ticari ürünler, 1870’lerin ortalarında Werner Siemens tarafından geliştirilmiştir. Selenium 1879’da Alexander Graham Bell tarafından geliştirilen fotoğraf makinesinde kullanmıştır. Selenyum, yüzeyine düşen ışık miktarına orantılı bir elektrik akımı iletir. Bu fenomen, ışık ölçen ve benzeri cihazların tasarımında kullanılmıştır. Selenyumun yarı iletken özellikleri elektronikte çok sayıda başka uygulamada kullanılmıştır. Selenyum redresörlerinin gelişimi 1930’ların başlarında başlamıştır.

Atatürk'ün Katilleri

1954 yılında, selenyumun spesifik biyolojik fonksiyonlarının ilk ipuçları biyokimyacı Jane Pinsent tarafından mikroorganizmalarda keşfedilmiştir. 1957’de memeli yaşamı için gerekli olduğu bulunmuştur. 1970’lerde, iki bağımsız enzim grubunda mevcut olduğu tespit edilmiştir. Bu gelişmeleri, proteinlerdeki selenosistein keşfi izlemiştir.

Selenyum Nasıl Kullanılır?

Selenyum toprakta bulunan bir mineraldir. Selenyum suda ve bazı yiyeceklerde de bulunmaktadır. Selenyum, sembolü Se ve atom numarası 34 olan bir kimyasal elementtir. Periyodik cetvelde, sülfür ve tellürumdaki elementler arasında arsenik ile benzerlik gösteren bir ametal olarak kabul edilir. Nadiren, elementel haliyle veya yerkabuğunda saf cevher bileşikleri olarak ortaya çıkar.

Selenyum, metal sülfit cevherlerinde bulunur. Ticari olarak, selenyum, çoğunlukla üretim sırasında bu cevherlerin rafine edilmesinde bir yan ürün olarak üretilir. Saf selenid veya selenat bileşikleri olan mineraller olarak bilinir.

Selenyum tüm hayvanlar dahil olmak üzere birçok organizmada hücresel işlev için eser miktarlarda bulunur. Selenyum bir tiroid hormonunu diğerine dönüştüren üç deiyodinaz enziminde de bulunur. Bitkilerde selenyum gereksinimleri türlere göre farklılık gösterir, bazı bitkiler nispeten büyük miktarlarda ve kimilerinde de hiç gerektirmeyen şekilde farklılaşmaktadır.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!