SON DAKİKA

OSIRIS-REX UZAY ARACI, BENNU ASTEROİTİNN EN DETAYLI GÖRSELİNİ YAKALADI

OSIRIS-REx uzay aracı, Bennu asteroitinin şimdiye kadarki en detaylı fotoğrafını yakaladı. 700 metre yükseklikten çekilen fotoğrafta göktaşının yüzeyi net bir şekilde görülebiliyor.

Bu haber 20 Haziran 2019 - 2:36 'de eklendi.

2019’un başlarında Bennu asterotinin yörüngesine yerleşerek tarihi bir başarıya imza atan OSIRIS-REx uzay aracı, göktaşındaki çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. OSIRIS-REx şimdi de Bennu’nun şimdiye kadarki en detaylı fotoğrafını yakalamayı başardı.

NASA’nın yaptığı açıklamalara göre OSIRIS-REx yukarıdaki fotoğrafı yüzeyden yalnızca 700 metre yükseklikte çekmiş. Fotoğrafta Bennu’nun kaya parçalarıyla kaplı yüzeyi dikkat çekiyor Özellikle de sol taraftaki büyük kapa parçası enteresan durmuş. Araştırmacılar fotoğrafta 0,5 metreye kadar tüm detayların rahatlıkla seçilebildiğini söyledi. Fotoğrafın orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz.

OSIRIS-REx şu anda Bennu’yu en ince detaylarına kadar inceleyip haritasını çıkarmaya çalışıyor. Uzay aracı Ocak ayında yüzeyden yaklaşık 1,6 kilometre yükseklilkte yer alıyordu. Son olarak geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen bir manevrayla bu yükseklik 700 metreye kadar indirildi. Ayrıca önümüzdeki Ağustos ayında yine yüzeye biraz daha yaklaşılacak.

OSIRIS-REx, 1 Ocak’ta Bennu asterotinin yörüngesine yerleşmişti. Bennu çok küçük boyutlara sahip olduğu için (sadece 500 metre genişliğinde) yörüngeye yerleşme süreci biraz zorlu geçti. Ancak nihayetinde NASA bu zorlu görevi kusursuz bir şekilde tamamlamayı başardı. OSIRIS-REx şu anda ‘en küçük cisim yörüngesinde dönen uzay aracı’ rekorunu elinde bulunduruyor.

Göktaşında örnekler toplayıp Dünya’ya getirecek

NASA’nın Eylül 2016’da uzaya fırlattığı OSIRIS-REx, yaklaşık 28 ay süren dev uzay yolculuğunun ardından nihayet 1 Ocak’ta Bennu’nun yörüngesine yerleşmişti. 800 milyon dolarlık maliyetle geliştirilen uzay aracı, önümüzdeki iki yıl boyunca Bennu’da bilimsel araştırmalar yapacak ve örnek maddeler toplamaya çalışacak. OSIRIS-REx’in 2021 yılında Bennu’dan ayrılması ve 2023’te de Dünya’ya ulaşması bekleniyor.

12 Nisan’da çekilen bir başka fotoğraf:

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!