ORUÇ REİS GEMİSİ İÇİN AKDENİZ’DE YENİ NAVTEX İLAN EDİLDİ

Akdeniz’de Oruç Reis gemisi için 23 Ağustos’a kadar Navtex ilan edildi. İlana göre sismik çalışmalara yapacak olan Oruç Reis’e, Ataman ve Cengiz Han gemileri de katılıyor.

ORUÇ REİS GEMİSİ İÇİN AKDENİZ’DE YENİ NAVTEX İLAN EDİLDİ
Yayınlama: 10.08.2020
0
A+
A-

Antalya açıklarında yaklaşık 3 haftadır bekleyişini sürdüren sismik araştırma gemisi Oruç Reis için 23 Ağustos’a kadar Navtex ilan edildi.  Deniz Kuvvetleri Seyir Hidrografi ve Oşinografi dairesindeki bilgilere göre sismik araştırma yapacak olan Oruç Reis’e, Ataman ve Cengiz Han gemileri de eşlik edecek.

GERİLİM YÜKSELMİŞTİ

Türkiye’nin 21 Temmuz’da Meis Adası’nın güney ve doğusunda Oruç Reis ile sondaj faaliyetleri yapacağını açıklamasının ardından Yunanistan’la gerilim yükselmişti.

İddialara göre savaş gemilerinin karşı karşıya gelme ihtimalini devreye giren Almanya Başbakanı Angela Merkel düşürmüştü.

NAVTEX NEDİR?

Navtex, denizcilere, meteoroloji tahminleri, seyir bilgileri, aciliyet, emniyet ve denizde çalışma yapılan sahalar hakkında bilgi veren haberleşme cihaz sistemidir.

Ülkelerin Deniz Kuvvetleri, yapacağı eğitim ve tatbikatların bilgisini önceden duyurarak bu sahalara girilmemesi konusunda uyarılarda bulunuyor.

ORUÇ REİS BÖLGEDE

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de Oruç Reis’in bölgeye ulaştığını belirterek şunları kaydetti:

MTA Oruç Reis Sismik Araştırma Gemimiz, Akdeniz´deki yeni görevi için Antalya’dan demir alarak, çalışma yapacağı alana ulaştı.

Türkiye’nin enerji bağımsızlığı için Akdeniz´de ve Karadeniz´deki çalışmalarımız aralıksız devam edecek.

83 milyon arkanda Oruç Reis. Rast gele.

YUNANİSTAN ALARMDA

DHA’nın haberine göre NAVTEX kararı Yunan ordusunu panikletti. Alarma geçen Atina yönetimi, Başbakan Kiryakos Miçotakis’in başkanlığında Savunma ve Dışişleri Konseyi’ni (KYSEA) acil toplama kararı aldı.

Güney Kıbrıs ve Yunanistan medyası da Türkiye’nin hamlesini manşetlerine taşıdı.

Akdeniz’de gerilimin yükseldiğini yazan Rum medyası, Türk savaş gemilerinin de Doğu Akdeniz’de konuşlandığına dikkat çekti.

SAVAŞ GEMİLERİ… 

Türkiye’nin adımları karşısında Yunanistan savaş gemilerinin de seferber edildiği bildirildi.

Yunan medyasında ise Atina yönetiminin Türkiye’nin tavrı karşısında teyakkuza geçtiği ifade edilerek, “Türkiye, Mısır-Yunanistan anlaşmasına meydan okuyor” yorumları yapıldı.

“AKDENİZ’DEKİ MEDENİYET MÜCADELESİNİN BİR DEVAMI”

Emekli Amiral Cem Gürdeniz Türkiye’nin tarihi bir gün yaşadığını ifade ederek, “Bunun Sevr’in 100. Yıl Dönümü’ne denk gelmesi de tarihi bir tesadüf! Niye önemlidir bu Navtex kararı? Türkiye’nin sadece Mavi Vatan’daki hak ve çıkarları için değil Akdeniz’deki medeniyet mücadelesinin bir devamı olarak gördüğümüz için de çok önemlidir” dedi.

“TÜRKİYE DENİZDEN KOPARILIP KARAYA HAPSEDİLMEYE ÇALIŞILIYOR”

Türkiye’nin Akdeniz’den koparılmaya çalışıldığını belirten Gürdeniz, şunları söyledi:

Bize Akdeniz’de dayatılmak istenen harita ile Türkiye denizden kopartılmaya, binlerce yıllık paydaşı olduğu Akdeniz medeniyetinden koparılmaya ve karaya hapsedilmeye çalışılmaktadır.

Bunun da Sevr’de karada dayatılan haritadan bir farkı yoktur. Mustafa Kemal, 1 Eylül 1922 de ordularına verdiği direktif ile bu hedefi gelecek nesillere de gösterdi. Bu direktif devam ediyor.

Herkesin sorduğu, “Çatışma ve savaş hali olur mu” sorusuna da yanıt veren Cem Gürdeniz, “Dünya tarihinde böyle bir savaş yani sismik yapan bir gemiye saldırı ile başlayan savaş yok! Türkiye bildirdiği koordinatlar içerisinde hareket ediyor. Eğer Yunanistan güç kullanırsa Türkiye’nin de kendisini savunma hakkı doğar. Yunanistan’ın böyle bir sorumsuzluğa imza atacağını düşünmüyorum. Türkiye Oruç Reis’i korumak için üst düzey önlem alacaktır. Güç kullanarak bu gemiyi engellemeye çalışırsa uluslararası hukukta barışı bozan taraf konumuna düşecektir” ifadelerini kullandı.

“BEKLENEN BİR GELİŞME”

Türkiye’nin hamlesi üzerine Yunanistan Başbakanı’nın Savunma ve Dışişleri Konseyi’ni toplama kararını da değerlendiren emekli Amiral Gürdeniz “Beklenen bir gelişme sürpriz değil” diyerek yanıt verdi.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı