SON DAKİKA

Orman Yangınları, Dünya Çapında Çam Balı Tedarikini Tehlikeye Soktu

Türkiye’de yaz mevsiminde 100 binlerce hektarlık alanı küle çeviren ve binlerce hayvanın can verdiği orman yangınları, dünyada çam balı tedarikini de tehlikeye soktu.

Bu haber 12 Ekim 2021 - 3:51 'de eklendi.
Abone ol

28 Temmuz’da Antalya’nın Manavgat ilçesinde başlayan ve hızla yayılan yangınlar, 12 Ağustos itibarıyla Akdeniz, Ege, Marmara, Batı Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki 49 ilde görülmüştü. Toplamda 300’e yakın orman yangınında 8 kişi hayatını kaybederken, 200 bin hektara yakın ormanlık alan yanmıştı.

Özellikle Türkiye’deki çam balı üretiminin yüzde 80’inin gerçekleştiği Muğla’daki yangınlar sonucundaysa arıcılık büyük darbe aldı.

Muğla’daki Seydikemer ilçesine bağlı Çökek mahallesinde arıcılıkla uğraşan Mustafa Altı ve oğlu Fehmi Altı, nesillerdir sürdürdükleri arıcılığın yangınlar nedeniyle büyük tehlikeye girdiğini söyledi.

47 yaşındaki Fehmi, “Geçimimizi arıcılıktan sağlıyoruz ama ormanlar yandığında gelirlerimiz de düştü” dedi.

Çam balı, çam ağacının öz suyuyla beslenen Basra böceği (Marchalina hellenica) sayesinde üretiliyor. Asıl adı Balsıra olan fakat zamanla Basra olarak anılan bu böcek, çam ağacının öz suyunu emdikten sonra elde ettiği proteini eleyip şekerli bir sıvı üretiyor. Daha sonra arılar bu şekerli sıvıyı alıp işleyerek çam balını üretiyor.

Atatürk'ün Katilleri

Basra böceklerinin yangından sonra çıkacak yeni ağaçlara alışmasının yıllar alacağını söyleyen Fehmi, “Önceki gelirimizi elde etmemiz de en az 5-10 yıl sürer” ifadelerini kullandı.

Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Veli Türk, bölgedeki bal üretiminin bu yıl yüzde 95 düşüş göstermesini beklediklerini açıkladı.

Türk, “Marmaris çam balı diye bir şey artık neredeyse kalmadı. Bu bal bir 60 yıl daha üretilemez. Durum sadece Türkiye’yle de ilgili değil, bu bal dünyada her yere gönderiliyordu. Büyük bir nimetti. Gerçekten çok büyük bir kayıp oldu” dedi.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!