SON DAKİKA

OPEC DUYURDU! ÜRETİMİ KISIYORLAR

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid el-Falih, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) üretim kısıntısını uzatmak üzere anlaşma sağlamak üzere olduğunu, ancak OPEC üyesi olmayan ülkelerin üretim kısıntısına nasıl katkı yapacakları sorusunun henüz cevaplanmadığını belirtti.

Bu haber 07 Haziran 2019 - 23:28 'de eklendi.

OPEC ülkeleri ve Rusya başta olmak üzere OPEC üyesi olmayan ülkeler 1 Ocak’tan itibaren altı ay süreyle petrol üretimini 1.2 milyon varil azaltmak üzere Aralık ayında anlaşmışlardı. Üretici ülkeler süresi bu ay sonunda dolacak olan üretim kısıntısını uzatıp uzatmama kararını vermek üzere önümüzdeki haftalarda toplanacaklar.

Falih, St Petersburg’daki ekonomi forumunda, “OPEC tarafında kısıntının uzatılması konusunda neredeyse anlaşma sağlandı. Soru OPEC üyesi olmayanlarla nasıl bir ayarlama yapılacağı” dedi.

“Umuyorum ki kolay bir karar olacak ve hepimiz uzatacağız. Ancak bu mümkün olmazsa (Suudi Arabistan) krallığı olarak pozisyonumuz esnek olacak.”

Falih, petrol üretiminin daha da azaltılmasına lüzum görmediğini söyledi.

Suudi bakan daha önce petrol fiyatlarındaki gerilemenin etkisini telafi etmek için üretim artırma yarışına girmek istemediğini belirtmiş, petrol fiyatlarının çöktüğü 2014-2015 yıllarındaki duruma geri dönülmesinin kabul edilemez olacağını ifade etmişti.

Falih, petrol piyasasında tam dengenin henüz sağlanmadığını ve fiyatlardaki oynaklığın OPEC’in kontrolü dışındaki unsurlardan kaynaklandığını belirtti.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!