SON DAKİKA

“Önlem Alınmazsa Önümüzdeki Yıl Ekmek 6 Lira Olacak!”

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, tarım ve ekonomideki politikaların devam ettirilmesi ve çiftçiye destek verilmemesi halinde önümüzdeki yıl ekmek fiyatlarının en az 6 lira olacağını söyledi.

Bu haber 05 Aralık 2021 - 15:36 'de eklendi.
Abone ol

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Türkiye’nin, başta buğday ve gübre olmak üzere birçok üründe kendine yeterken AKP’li yıllarda uygulanan tarım politikaları neticesinde net ithalatçı konuma geldiğini belirtti.

“EKMEK EN AZ 6 LİRA OLACAK”

Uyarılarda bulunan Gaytancıoğlu, “Bu yanlış tarım ve ekonomi politikaları sürdürülür, tarıma gerekli destekler verilmez, çiftçiye sübvansiyonlar yapılmaz ise önümüzdeki yıl ekmek fiyatları en az 6 lira olacaktır” dedi.

Sözcü’de yer alan habere göre TÜİK tahminlerinde Türkiye’nin buğday rekoltesinin 4 milyon ton azalarak 16.5 milyon ton olarak gerçekleştiği, ancak gerçekte bu rakamın 15,5 milyon ton olduğunu belirten Gaytancıoğlu, “Hatta buğdayda ithalat rekorları kırılarak 2019 ve 2020 yılında her yıl 2,5 milyar doları başka ülkelere ödemiştir. AKP’liler, bu ithalata gerekçe olarak da ‘buğday ithal edip un ihraç ediyoruz’ söylemini dillendirilmiştir.” dedi.

Pandemi öncesi bir ton buğday fiyatı 150 dolardan işlem görürken pandemi sonrası talep artışıyla birlikte dünya buğday fiyatlarının 360-370 dolarlara çıktığını belirten Gaytancıoğlu, “Bu artışlardan başta Rusya olmak üzere bazı ülkeler ciddi kazançlar elde etti. Türkiye gibi kendine yeterli olması gerekirken ithalatçı bir ülke durumuna düşen ülkelerin ithalat faturaları ise kabarmıştır.” dedi.

Ekonomideki kötü yönetim, artan enerji ve gıda fiyatları, buğdaya olan taalep ve gübre üretiminde ham madde olan doğalgaz fiyatının artmasının, 2022 yılı için hasat edilecek buğdayın ekilişini de zora soktuğunu belirten Gaytancıoğlu, “Geçtiğimiz yıl tonu bin 800 lira olan ve ülkemizde en çok kullanılan üre gübresi yüzde 780 artarak 14 bin liraya çıkmış ve şimdiden 2022 yılı üretimini tehdit eder hale gelmiştir. Gübrenin yanında mazot ve ilaç fiyatlarındaki artışlar da enflasyonun çok çok üzerindedir.” ifadesinde bulundu.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

“GÜBRESİZ BUĞDAY EKİMİ”

Türkiye’nin en çok buğday ekimi yapılan bölgelerinden olan Trakya, Marmara, Konya ve Güneydoğudan elde edilen bilgileri paylaşan Gaytancıoğlu, “Üreticilerin yüzde 80’i ya az gübreyle ya gereken gübrenin yarısıyla ya da tamamen gübresiz buğday ekimi yapmıştır.” dedi.

Türkiye’nin gübresiz ekim yaparak 2022 yılında ciddi bir üretim açığı vereceğini belirten Gaytancıoğlu, 2022 hasadının 12-13 milyon civarında gerçekleşeceğinin tahmin edildiğine dikkat çekerek, “Bu nedenle gübrede mutlaka sübvansiyon yapılması gerekmektedir. Bu sübvansiyon tüm gübre çeşitleri için en az %50 olmalıdır.” dedi.

Türkiye bulunduğu coğrafyada kendine yeterli hatta ihracatçı bir konuma gelmesinin yolunun ekonomik anlayışın ve tarım politikalarının değişmesiyle mümkün olacağına vurgulayan Gaytancıoğlu, “Aksi halde; bu yanlış tarım ve ekonomi politikaları sürdürülür, tarıma gerekli destekler verilmez, çiftçiye sübvansiyonlar yapılmaz ise önümüzdeki yıl ekmek fiyatları en az 6 lira olacaktır.” dedi.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Parlamento Haber | Korku yok!