SON DAKİKA

ÖLÜ ÖSO’CULARA TAZMİNAT ÖDENDİĞİ ORTAYA ÇIKTI

Devlet ölen ÖSO’cuların ailelerine ne kadar tazminat ödüyor. İşte ayrıntılar;

Bu haber 31 Temmuz 2018 - 16:38 'de eklendi.
Abone ol

Al Monitorden Khaled al-Khateb, Türkiye’nin, Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) mensup militanların ailesine para ödediğini iddia etti.
27 Temmuz tarihli haberde, “Zeytin Dalı Harekatı”nda Türk Ordusuyla beraber hareket eden ve harekat sırasında ölen ÖSO militanlarının ailelerine para ödendiği belirtildi.
HER AİLEYE 60 BİN TL
Al Monitor’a açıklamalarda bulunan ÖSO komutanlarından Moataz Erslan, Türk hükümetinin 1-19 Temmuz tarihleri arasında, harekatta ölen ÖSO militanlarının ailelerine para ödediğini belirtti. Her aileye 60 bin Türk Lirası ödendiğini ifade eden Moataz Erslan, ailelere Türk vatandaşlığı dahi verilebileceği fakat bunun henüz kesinleşmediğini ve üzerinde konuşulduğunu ifade etti.
FIRAT KALKANI OPERASYONU İÇİN DE Mİ ÖDEME YAPILACAK
Söz konusu ödemelerden sorumlu komitede yer aldığını belirten Erslan, “Zeytin Dalı Harekatı”nda ölen ÖSO militanlarının eşlerine, bekar olan militanların ise annelerine veya babalarına ödeme yapıldığını söyledi. Erslan, Türk hükümetinin, 2016 yılında Fırat Kalkanı Operasyonu’nda ölen ÖSO militanlarının ailelerine de ödeme yapmayı düşündüğünü iddia etti.
Levant Cephesi komutanı Abdallah Bakour ile de görüşen Al Monitor, Bakour’un Fırat Kalkanı Operasyonu’nda ölen ÖSO militanlarının sayılarının tam olarak bilinmediğini, Türklerin Zeytin Dalı Harekatı’nda ölen ÖSO militanlarının ailelerine yaptıkları ödemelerin, Fırat Kalkanı Operasyon’unda ölen militanların ailelerine de yapılmasını umut ettikleri ifadelerine yer verdi.
100 DOLAR AYLIK
Zeytin Dalı Harekatı sırasında ölen ÖSO militanlarının aileleriyle konuşan Al Monitor, ailelerin ödemeler ile ilgili düşüncelerini aktardı. Kocası Zeytin Dalı Harekatı’nda ölen Nour Barakat, Türk Hükümeti’nin birkaç gün önce kendisine 60 bin Türk Lirası verdiğini ve 100 dolarlık aylık ödeme yapılacağı sözünü verdiğini ifade etti. Nour Barakat, ödemelerin aylık 200 dolardan fazla olmasına rağmen faturalarını ödemekte zorlandığını belirtti.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!