SON DAKİKA

ÖLDÜRÜLEN IŞİD LİDERİ BAĞDADİ İÇİN UYARI: TERÖR ÖĞELERİ YENİDEN CANLANABİLİR

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz hafta Suriye’de düzenlenen operasyonda terör örgütü IŞİD’in elebaşı Ebubekir el-Bağdadi’nin ölü ele geçirildiğini açıklamıştı.

Bu haber 03 Kasım 2019 - 23:35 'de eklendi.

Trump, “Ebubekir el-Bağdadi öldü. Bir korkak gibi öldü, kaçarak ve ağlayarak… Bağdadi kendisini üzerindeki patlayıcılı yelekle patlattı. DNA sonuçları ölen kişinin o olduğunu teyit etti.” ifadelerini kullanmıştı.

Uzmanlardan terör örgütü elebaşı ile ilgili hayati derecede bir uyarı geldi. Uzman Allibhai, IŞİD’lilerin eski liderleri Bağdadi’yi ‘ölümden döndürebileceklerini’ bunu da ‘deepfake’ teknolojisi kullanarak yapabileceklerini belirtti.

Video doğrulama uzmanı Shamir Allibhai ‘deepfake’ teknolojisi ile daha fazla kaos yaratmak için terör öğelerinin yeniden canlandırabileceğini söyledi.

Allibhai, bunun ABD halkının şaşırıp Trump’ı sorgulamasına, ordunun kendi istihbaratı konusunda şüphe duymasına neden olabileceği konusunda uyardı.

Deepfake teknolojisi endişe verici bir oranda gelişmeye devam ediyor ve 2020 ABD seçimlerine zarar vereceğinden korkuluyor.

Allibhai, “Trump’tan hoşlanmıyor ya da ona güvenmiyorsanız, DEAŞ’ın liderinin hala hayatta olduğunu öne süren videoya güvenebilirsiniz” diye konuştu.
Kelime anlamı itibarıyla ‘derin sahte’ olan ‘deepfake’ teknolojinin tehlikelerinden biri olmaya başladı.
Obama gibi siyasetçilere de uygulanan ‘deepfake’ ile herhangi birinin fotoğrafı başka birinin vücuduna monte edilip istendiği gibi kontrol edilebiliyor.

Bu sebeple ‘deepfake’ videolar dolaşıma sokularak her konuda manipülasyon yapılabilir.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!