Ogün Samast fotoğrafındaki polis Kurtaran: Fotoğrafın mağduruyum

İstanbul 14.

Ogün Samast fotoğrafındaki polis Kurtaran: Fotoğrafın mağduruyum
Yayınlama: 02.08.2017
2
A+
A-

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden duruşmada, dönemin Samsun Güvenlik Şube Müdürü olan tutuklu sanık Yakup Kurtaran savunma yaptı. Suçlamaları kabul etmeyen Kurtaran, FETÖ ile herhangi bir ilgisinin bulunmadığını, Bank Asya’da hesabının olmadığını ve Bylock kullanmadığını söyledi.

‘FOTOĞRAFLA HERHANGİ BİR MESAJ VERMEDİM’

Samsun Emniyet Müdürlüğü’nde Dink cinayeti faili Ogün Samast’ın Türk bayraklı fotoğrafının çekilmesi ve o fotoğrafta sağ başta yer almasıyla ilgili konuşan Kurtaran, “Ben fotoğraf çektirirken, o takvimin (‘Vatan toprağı kutsaldır, kaderine terk edilemez’ yazısının yer aldığı takvim) orada olduğunu bilmiyordum. Kasıtlı bir şekilde, bayrakla fotoğraf çektirmek gibi bir niyetim yoktu. Birol Ustaoğlu, ‘bayrağı aç’ dedi, tetikçi bayrağı açtı. Fotoğrafla herhangi bir mesaj vermedim, bu fotoğrafın mağduru oldum. 10 yıl emniyetin istenmeyen yerlerinde çalıştım. Tahliyemi talep ediyorum.” dedi.

‘FOTOĞRAFLARI JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI’NA GÖNDERMEK İÇİN ÇEKTİK’

Samsun Jandarma Komutanlığı Asayiş Şube Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme biriminde o dönem görev yapan astsubay Yüksel Avan ise savunmasında Samast’ın tek fotoğraflarını çektiğini ve parmak izini aldığını belirtti. Avan, dava konusu fotoğrafta sol başta yer almasıyla ilgili ise “Fotoğrafları Jandarma Genel Komutanlığı’na gönderilmek üzere çektik. Samast’ın kahraman gibi gösterilmesi niyeti yoktu. Öyle olsa görevimi yerine getirmezdim. Emir veren Atilla Güçlüoğlu da Ogün Samast ile fotoğraf çektirmiştir. Çektiğim fotoğrafları da alay komutanına teslim ettim. Suçlamaları kabul etmiyorum.” ifadelerini kullandı.

Duruşma yarına ertelendi.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı