SON DAKİKA

ÖĞR. GÖR. DR. YORULMAZ’IN 7 AY ÖNCE ÇIKAN KİTABI ‘İŞVEREN MARKASI’

Bülent Ecevit Üniversitesinde Halkla ilişkiler ve Tanıtım Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Dr. Funda Yorulmaz’ın Beta Yayınları’ndan 7 ay önce çıkan ”İşveren Markası”

Bu haber 30 Kasım 2019 - 22:18 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Arka Kapak Yazısı:

Günümüzde gelişmiş ülkelerin pek çoğunda, birçok işletme tarafından benimsenen ve uygulanan popüler işe alım stratejilerinden biri de “İşveren Markası”dır. İşveren markası oluşturma stratejisi; doğru çalışanları işletmeye çekmek, işe almak ve elde tutmak için insan kaynakları yönetimi tarafından ortaya konan rekabet stratejisi için geliştirilmiş bir araç olarak kullanılmaktadır. Böylece işveren markası, bir işletmenin imajını olumlu yönde artırarak ve rakiplerden farklılaşmasını sağlayan, işgücü piyasasında, yetenekli, nitelikli ve becerikli iş görenleri işletmeye çekerek daha güçlü bir işe alım pozisyonu oluşturmaktır. Diğer yandan da mevcut çalışanların sürekliliğini sağlayarak onların örgüte bağlılığını artırmaktır. Bu bağlamda “ İşveren Markası” , 2000 yılların başından itibaren ortaya çıkarak gün geçtikçe önemi artan bir kavram olup işletme için “ çalışılacak en iyi işletme” algısını oluşturmayı amaçlayan yani iş piyasasında işveren çekiciliğini sağlayan bir stratejik yaklaşım olarak kabul edilmektedir.

Pazarlama alanında kullanılan ürün markası gibi işveren markası da bu alandaki tüm söylem, ilke ve tekniklerinin örgüt içerisinde çalışanlarına uyarlanmasıyla olmaktadır. Böylece işletme ile ilgili algıları, farkındalıklarına ve seçimlerine yön veren, işletmenin tüm paydaşlarını etkileyen planlı ve uzun vadeli bir strateji olarak en iyi ve en yetenekli insan sermayesini işletmeye çekmek ve elde tutmayı sağlayan işveren markasının hedefini mevcut ve potansiyel çalışanları oluşturmaktadır.

Beşeri sermayenin artık işletmeler tarafından önemi geniş ölçüde kabul edilmekte olup çalışanların psikolojik olarak kendilerini güvende hissetmelerini sağlayan çalışma ortamlarının yaratılması gerektiğinin farkına varılmıştır. Son senelerde örgütlerin yapısı üzerinde yapılan araştırmalar işletmelerin kendi güçlü ve pozitif yanlarına odaklanmasıyla pozitif psikolojik sermaye kavramı ortaya çıkmıştır. Pozitif psikolojik sermaye, işletmede çalışanların güçlü yönlerini ve psikolojik kapasitelerini ortaya koyan, onların performanslarını ve başarılarını artırılmasını sağlayan bir psikolojik kaynak olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle insan kaynağının taklit edilemez, eşsiz ve rakiplerden ayıran çok önemli bir kaynak olduğu gerçeği ve maddi sermaye kadar önemli bir sermaye olması, beşeri sermayeye yatırım yapılması ve çalışanların pozitif psikolojik sermayelerinin artırılması gerekliliğini ortaya koymaktadır.

Pozitif psikolojik sermaye dört unsurdan oluşmaktadır; özyeterlilik, iyimserlik, umut ve dayanıklılık. Pozitif psikolojik sermayenin içeriğindeki tüm süreçler çalışan memnuniyetini hedefleyen iş ortamları yaratılarak, tükenmişlik, stres, örgütsel çatışma, sinizm, işteki devamsızlık ya da işten ayrılma niyeti gibi olumsuzlukları ortadan kaldırarak, çalışanların motivasyonun ve performansının yükseltilmesini, işletmenin verimliliğini, kalitenin korunmasını, uzun vadede ise karlılığını ve örgütsel bağlılığını artırmaktadır. Böylece ortaya çıkan olumlu örgüt kültürü, işletmenin işveren markasının oluşmasını sağlayarak nitelikli ve becerikli çalışanları işletmeye çekecek başlıca bir unsur niteliğinde olmaktadır.

Atatürk'ün Katilleri

Sonuç olarak; günümüzün çalkantılı, sürekli belirsizliklerin olduğu ve küresel çapta rekabetin içerisinde sürdürülebilir rekabet avantajı sağlayabilmesi için pozitif psikolojik sermaye ve işveren markası uygulamaları işletme yönetimi tarafından uygulanmaya konulması gerekmektedir. Bu kitap; işletmelerin müşteri memnuniyetinin yakalanması,  uzun vadeli başarılarının ve karlılığının artışlarını sağlaması için insan kaynağına kaynağının önemini vurgulayan işletme yönetimine yön verebilecek bir “ İşveren Markasının nasıl oluşturulmalı?” konusuna yön verecek nitelikte bir çalışmadır.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!