SON DAKİKA

ODTÜ’den geçmesi planlanan yolda anlaşmaya varıldı

Orta Doğu Teknik Üniversitesinden (ODTÜ) geçmesi planlanan yolun proje uygulamasıyla ilgili Ankara Büyükşehir Belediyesi ile ODTÜ Rektörlüğü arasında anlaşma sağlandığı bildirildi.

Bu haber 09 Eylül 2017 - 2:53 'de eklendi. 108

Orta Doğu Teknik Üniversitesinden (ODTÜ) geçmesi planlanan yolun proje uygulamasıyla ilgili Ankara Büyükşehir Belediyesi ile ODTÜ Rektörlüğü arasında anlaşma sağlandığı bildirildi.

Belediyemiz ve ODTÜ arasında imzalanan Protokol ile Bilkent Şehir Hastanesi Çevresi Yollarla Donatılacak @06melihgokcek @asimbalci pic.twitter.com/2tOMHhPnFK

— ABBFEN (@ANKARAFEN06) 8 September 2017

​Ankara Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, imzalanan protokolle, ODTÜ Teknokent Kavşağı ile 1071 Malazgirt Bulvarı arasında bağlantıyı sağlayacak tünelin, kampüs alanının üst yüzeyine zarar vermeyecek şekilde yapılması kararlaştırıldı.

ODTÜ ile Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara Valisi Ercan Topaca’nın devreye girmesiyle yeni yolda anlaştı. https://t.co/gfAh9pNrbA pic.twitter.com/N5zfAg60HT

— Murat YILMAZ (@myilmaznet) 8 September 2017

​Protokolde tünelin giriş ve çıkışındaki kavşak bağlantı alanlarında gerektiğinde aç-kapa imalatları yapılması ve tahribatın minimum seviyede tutulması öngörülüyor.

Tünel projesi, ODTÜ’nün gözetim ve mutabakatı çerçevesinde yürütülecek.

AĞAÇLAR ODTÜ’NÜN GÖSTERECEĞİ ALANLARA DİKİLECEK

Aysel Sabuncu Yaşam Merkezi’nin bulunduğu bölgeden başlayan ve ODTÜ arazisinin sınırına en yakın bölgelerinden geçerek İncek Bulvarı’na ve sonrasında Ankara Çevre Otoyolu’na bağlanacak bulvarın, Jandarma Komutanlığı Hava Radar arazisi bölgesine kadar olan ve ODTÜ alanında kalan 4.8 kilometrelik kısmının yapımına karar verildi.

Şehir Hastanelerini çevreleyecek Yol Ağı kapsamnda Belediyemiz ve ODTÜ arasında yapılan Protokol,Ankara Valiliğinde imzalandı @06melihgokcek pic.twitter.com/u3rw0uv29w

— ABBFEN (@ANKARAFEN06) 8 September 2017

​Proje kapsamında nakledilecek veya kaldırılacak ağaç ve çalı gruplarının 2 katından az olmamak üzere, ODTÜ’nün göstereceği alanlara dikim yapılacak ve yol güzergahının her iki tarafında kalan kısımlar, Ankara Büyükşehir Belediyesince ağaçlandırılacak.

Yol için kullanılan 36 hektarlık alan karşılığı olarak ODTÜ alanına bitişik veya en yakın bölgeden 36 hektardan az olmamak üzere alan, Ankara Valiliğinin koordinasyonunda ODTÜ’ye tahsis edilecek.

REKTÖR’DEN ÖĞRENCİLERE BİLGİLENDİRME MESAJI

ODTÜ Rektörü Prof.Dr. Mustafa Verşan Kök, yol projesiyle ilgili olarak öğrencilere bilgilendirme mesajı attı.

İmzalanacak protokolün içeriğine ilişkin detaylı bilgi verilen mesajda Rektörlük şu açıklamayı yaptı: “Protokolle Tünel yolun ODTÜ’nün istediği biçimde yapılacağı mutabakat altına alınacaktır. İncek Bağlantı Yolunda ise ODTÜ önerilerinin biri çok sayıda istimlak gerektireceği için, diğeri ise arazinin vadi yapısının yol yapımını zorlaştıracağı gerekçeleriyle kabul görmemiştir. Öte yandan, yol genişliği 50 metre’den 38 metre’ye inmiş, mümkün olan ağaçların transferi, yeni ağaç dikimi gibi hususlar ABB tarafından kabul edilmiştir. Son olarak, aynı büyüklükte ya da değerde ve Üniversitemize bitişik bir arazinin ODTÜ’ye tahsis edilmesinde de mutabakata varılmıştır.”

Rektörlüğün bilgilendirme metninde, “Üniversite olarak bugüne kadar olduğu gibi Hastane Bölgesinde kamu yararını da dikkate alarak, ancak Üniversitemizin kampüs bütünlüğünü ve ekolojik zenginliğini de zedelemeden bir çözüm üretilmeye çalışılmıştır” ifadesi yer aldı.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın