SON DAKİKA

ODTÜ Rektörlüğü’nden, ODTÜ Mezunları Derneği yöneticileri hakkında suç duyurusu

Mülkiye.

Bu haber 25 Aralık 2017 - 6:44 'de eklendi.
Abone ol

Mülkiye.net’te yer alan habere göre, Rektörlük tarafından suç haklarında suç duyurusunda bulunulan dernek yöneticileri hafta içinde karakola giderek ifade verecek. Suç duyurusunun nedeni ise öğrencilerin mezuniyet töreninde yaptıkları protestolar nedeniyle açılan soruşturmalarla ilgili ODTÜ öğrencileri imzalı açıklamanın dernek üyelerine mail yoluyla gönderilmesi. Dernek avukatları soruşturma dosyasını yarın alacak.

ODTÜ mezuniyet töreninde öğrencilerin yönetimi protesto etmeleri üzerine açılan soruşturmayla ilgili yapılan ve suç duyurusuna konu olan açıklamada şu ifadeler kullanılmıştı: “2 Temmuz 2017’deki Mezuniyet Töreni’nde, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından atanan Mustafa Verşan Kök ve ODTÜ yönetimi protesto edilmişti. Bir sene içerisindeki tehdit, baskı ve soruşturma furyasına ek olarak okul bütçesinden artan gelirin yüzde 25’lik kısmının üniversite yönetimi tarafından ek gelir olarak alınmasının ortaya çıkmasının ardından ODTÜ öğrencileri, mezunları ve mezunların yakınları bu uygulamalara tepki göstermişti.”

‘DAHA ÖNCE ÖĞRENCİLERE UYARI YAZISI GİTTİĞİNDE, ‘SORUŞTURMA AÇMIYORUZ’ DENİLDİ’

“Mezuniyet protestosunun ardından rektörün öğrencilere attığı mailde protestoları saygıyla karşıladığı ve bunun bir demokratik hak olduğuna inandığı vurgusu yapılmış; protestonun ODTÜ’nün ruhunda ve kültüründe olduğu söylenmişti. Ancak geçtiğimiz günlerde mezuniyet protestosuna katılan 20’ ye yakın öğrenciye ‘uygunsuz pankartları içeriye sokmaya çalışmak’ ve ‘kişi veya kurumların şerefini zedelemek’ gibi sebeplerden soruşturma açıldı. Açıktır ki daha önce Devrim Yürüyüşü sebebiyle öğrencilere uyarı yazısı gittiğinde ‘Kesinlikle soruşturma açmıyoruz’ diyen yönetimin bu tavrı ikiyüzlülüktür. Öte yandan bu tavır, soruşturma açılan öğrencilerin yanı sıra tüm ODTÜ mensuplarına gözdağı verme aracı olarak kullanılmaktadır”

Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!