SON DAKİKA

O FLAŞ DİSKİN İÇERİSİNDE NE VAR?

Bu haber 26 Temmuz 2017 - 8:12 'de eklendi. Son Güncelleme8 Mayıs 2018 - 10:02
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

“Dosya Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na gitmiş, işlem görmüş. İkisinde de dosyanın kapatılmasına karar verilmiş. Son kapatılması yönünde karar veren Hava Kuvvetleri Komutanı Aydoğan Babaoğlu. Dosyayı kapatan İstihbarat Başkanı da Akın Öztürk.”

CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan,  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na verilen Güneş Çalışma Grubu’nun fişleme listelerinin detaylarını açıkladı.

Tuncay Özkan, “Listelerde 15 bin kişi. İçlerinde 86 tane general var. Balyoz’da, Ergenekon’da, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Davası’nda, Casusluk Davası’nda söz konusu olan kişiler” dedi.

FLAŞ DİSKLE İLGİLİ SÜREÇ

Özkan, flaş diskin eline geçmesi ve o flaş diskle ilgili yaptığı başvuru süreci hakkında bilgiler verdi. 2007 yılında diskin eline geçtiğini belirten Tuncay Özkan, “O dönem bir spor tesisinde herhalde Ege Bölge İmamı Fethullah Gülen Örgütü’nün düşürmüş. Bunu İzmir’deki arkadaşlar buldular bana ulaştırdılar. Dosyaların şifresi açıldıktan sonra dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı İlker Başbuğ’a götürdüm. Onlar da bir araştırma yaptılar. Bu konuda başka bir yere teslim edecek bir nokta yoktu. Bütün yollar kapanmıştı. Götürüp onlara teslim ettim. Onlar da işlem başlattılar, daha sonra da beni tutukladılar” dedi.

AKIN ÖZTÜRK MÜ GÖRMEZDEN GELDİ?

Tuncay Özkan, eski Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk’ün mü bu flaş diskin üzerini kapattığı sorusuna da yanıt verdi. Özkan, “Dosya Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na gitmiş, işlem görmüş. İkisinde de dosyanın kapatılmasına karar verilmiş. Son kapatılması yönünde karar veren Hava Kuvvetleri Komutanı Aydoğan Babaoğlu. Dosyayı kapatan İstihbarat Başkanı da Akın Öztürk. Dosyayı kapatan 5 imzadan üçü içeride. Tabii benim bu konuda 10 yıl sonra yeniden bilgi sahibi olmam savcılığın beni ifadeye çağırmasıyla oldu. 15 Temmuz’da savcılar dosyaları incelemişler. Hem Genelkurmay’daki hem Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndaki. Bu dosyalardaki bazı listelerin silindiğini görmüşler. Bunlar Excel dosyaları, değerlendirme dosyaları. Bu listelerde tüm karşıt görüşlü isimler ve Alevilerin tamamı fişlenmiş durumda” ifadelerini kullandı.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

Parlamento Haber | Korku yok!