SON DAKİKA

AFİŞTEKİ O ÖĞRENCİYİ TANIYOR MUSUNUZ?

Bu haber 16 Temmuz 2017 - 5:37 'de eklendi. Son Güncelleme8 Mayıs 2018 - 09:50
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Gazeteci Saygı Öztürk, 15 Temmuz anmaları için Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan afişlere işaret ederek, “Darbeyi bu garibanlar mı yaptı?” diye sordu.

“Kravatlılar nerede?” sorusunu Sözcü yazarı şöyle yanıtladı:

“Bir 15 Temmuz şehidinin yakını olan Recep Sanal, kaymakamlık, mülkiye müfettişliği, Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu üyeliği de yaptı. FETÖ kadrolarının devlete yerleştirilmesine, hakkında raporlar bulunanların yine nasıl yükseltildiğine de tanık olmuştu. Sanal, isyanını şöyle aktarıyor:

’15 Temmuzu anlamak için, 14 Temmuzu da bilmek gerekir. Bir şarlatana her istediğini veren kravatlıların da afişinin basılması istiyoruz. Cahil bir imam tarafından kandırıldığını söyleyenlerin, FETÖ ile halvet döneminde, onları devlet kadrolarına yerleştirmek için namuslu devlet adamlarına zulmedenlerin suratlarını da o afişlerde görmek istiyoruz.

Afişlere baktığınızda ilginç bir ayrıntı daha beliriyor. Resmedilenler hep er, uzman çavuş ve askeri öğrenciler. Ortada rütbeli kimse gözükmüyor. Sanırsınız bu garibanlar darbeye kalkışmış, 249 şehidimizin sorumlusu bunlarmış gibi gösteriliyor. Bugün cezaevlerinde kimisi 3 günlük, kimisi terhisine 3 gün kalmış 400 civarında er olduğunu da hatırlatalım.”

 

“AFİŞTEKİ ÖĞRENCİ

Yalova’da kamptayken, ne olduğunu bile anlamadan İstanbul’a getirilen Hava Harp Okulu öğrencilerinden halen 263‘ü cezaevinde. Tam bir yıl sonra bu öğrencilerle ilgili iddianame de kabul edildi. İstanbul-Orhanlı bölgesine getirilen askeri öğrenciler hakkında 3’er, Boğaz Köprüsü’ne getirilenler için ise 37’şer kez ağırlaştırılmış hapis cezası isteniyor.
Afişte görülen Hava Harp Okulu 3. sınıf öğrencisi A.Ö.’nün fotoğraflarından çizimi yapılmış. Bu öğrencinin yakınları bu görüntüler karşısında herhalde daha da yıkılmışlardır. Bu öğrencinin cumhuriyet savcısı tarafından alınan ifadesini okuyorum:

Atatürk'ün Katilleri

’15 Temmuz öncesi herhangi bir olağandışı hareketlilik hissetmedim. Saat 22.15 sıralarında Yüzbaşı H.D., Teğmen E.D.’yi arayıp tam teçhizatlı içtima alanında bütün sınıfların toplanmasını istedi. Oysa tüm sınıflar içtimada yer almazdı.”

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!