SON DAKİKA

Norveç’ten Rusya Karşıtı Hamle: ABD, Rusya Sınırına Deniz Üssü Kuracak

Washington ile Moskova’nın Ukrayna krizi sürerken Norveç’in ABD’ye Rusya sınırına yakın deniz üssü kurma onayı vermesi dikkat çekti.

Bu haber 18 Nisan 2021 - 16:05 'de eklendi.
Abone ol

Karadeniz’de ABD-Rusya gerilimi artarken; İskandinav ülkesi Norveç’ten Rusya aleyhine kritik bir hamle geldi. Norveç hükümeti yeni bir anlaşma ile ABD’nin topraklarında ve kıyılarında askeri tesisler inşa etmesine izin verdi.

Reuters’ın haberine göre, Oslo yönetimi komşu Rusya’yla ABD arasında artan gerilimin ortasında, üç hava ve bir deniz üssü inşa etmesi için ABD’li ordu yetkilileriyle anlaşmaya vardı. Haberde, hükümet yetkililerinin, “Anlaşma, ABD’nin Norveç’teki varlığını, eğitimini ve alıştırmalarını düzenlemesini içeriyor.

Böylece kriz veya savaş durumunda ABD’nin Norveç’i güçlendirmesini kolaylaştıracak” şeklinde anlaşmayı savunduğu aktarıldı. Anlaşma Norveç Meclisi’nde de gündeme gelirken söz konusu deniz üssünün Kuzey Kutbu bölgesinde inşa edilecek olması Rusya’yla gerilimli ilişkileri de yeniden gündeme getirdi.

“KİLİT KONUMUMUZ DOĞRULANIYOR”

Norveç Dışişleri Bakanı Ine Marie Eriksen Soreide ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Müttefiklerimizle işbirliğimiz sürekli gelişme aşamasındadır. Anlaşma, Norveç’in ABD ile yakın ilişkisini yeniden teyit ediyor ve NATO’nun kuzey kanadındaki kilit konumunu doğruluyor” dedi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

“DEĞİŞİKLİK SÖZ KONUSU DEĞİL”

Norveç’in NATO’nun 1949 yılındaki kuruluşundan bu yana üyesi olduğunu hatırlatan Soreide, “Yabancı kuvvetlerin Norveç topraklarında konuşlandırılması, nükleer silahların stoklanması veya konuşlandırılması ile ilgili politikalarımızda herhangi bir değişiklik söz konusu değildir” ifadelerini kullandı.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!