SON DAKİKA

New York Başsavcılığı’ndan Atilla yorumu: Sonuçlarına katlanmaya hazır olmalısınız

Kim, yargılamanın ‘açık ve adil’ olduğunu söyledi açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bugün tam, adil ve açık bir yargılamadan sonra, jüri üyeleri oybirliği ile Hakan Atilla’yı suçlu buldu.

Bu haber 04 Ocak 2018 - 12:14 'de eklendi.
Abone ol

Kim, yargılamanın ‘açık ve adil’ olduğunu söyledi açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Bugün tam, adil ve açık bir yargılamadan sonra, jüri üyeleri oybirliği ile Hakan Atilla’yı suçlu buldu. Daha önce suçluluğunu kabul eden Rıza Sarraf ile birlikte, İran’a uygulanan yaptırımların içinde milyarlarca dolarlık bir oluk açan bu devasa planın merkezindeki iki adam, çok ciddi federal suçlardan suçlu bulundu.

“Yabancı bankaların ve bankacıların bir seçeneği var: İran’a ve diğer yaptırım uygulanan ülkelere ya açıkça yardım edersiniz ya da uluslararası bankacılık topluluğunun bir parçası olmayı tercih edersiniz. Ama bunların ikisini aynı anda yapamazsınız.

“Eğer Hakan Atilla’nın yaptığı gibi İran’a petrol karşılığı milyarlarca dolar kaçırma planını gerçekleştirmek için ABD Hazine Bakanlığı yetkililerine defalarca yalan söyler ve belge üretirseniz sonuçlarına katlanırsınız.

Atilla’nın yaptığı seçim, Amerikan hukukuna göre artık kanıtlanmış bir suçtur.”

‘MÜCADELESİNE DEVAM EDECEK’

New York’ta görülen davada jürinin Atilla hakkındaki kararını açıklanmasın ardından savunma avukatları da gazetecilere açıklamalarda bulundu. Atilla’nın savunma avukatlarından Victor Rocco, jürinin kararının kendilerinde ‘düş kırıklığı’ yarattığını söyledi ve “Atilla masum ve mücadelesine devam edecek” dedi.

‘ATİLLA GERÇEK BİR BEYEFENDİ’

Atilla’nın avukatlarından Cathy Fleming de, Halkbank yöneticisinin ‘gerçek bir beyefendi’ olduğunu, ‘jüri heyetinin Sarraf’a inanmasının ve olayların gerçek yüzünü görememesinin düş kırıklığı yarattığını’ söyledi.

HANGİ SUÇLAMALARDAN MAHKUM OLDU?

Atilla, şu suçlamalardan mahkum olmuştu:

  • ABD ve özellikle de ABD Hazine Bakanlığı’nı dolandırmak için kumpas kurma,
  • Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası’nı (International Emergency Economic Powers Act) delmek için kumpas kurma,
  • Bankacılık sisteminde sahtekarlık yapma,
  • Bankacılık sisteminde sahtekarlık yapmak için kumpas kurma,
  • Kara para aklamak için kumpas kurma.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!