SON DAKİKA

OTOPARK ÜCRETLERİ BELLİ OLDU

EKONOMİYEREL HABERLER

Neredeyse 2 yıl oldu hâlâ anıt yapılmadı

Ankara Katliamının 22’inci ayında Tren Garı önünde yapılan anmada bir araya gelen aileler ve yaralılar tarafından anıt ve

Bu haber 10 Ağustos 2017 - 15:54 'de eklendi ve 92 kez görüntülendi.

BİRGÜN/ANKARA

Ankara’da 10 Ekim’de yaşanan katliamda hayatını kaybeden 102 kişi için Ankara Tren Garı önünde anma etkinliği düzenledi. Katliamın üzerinden 22 ay geçmesine karşın anıt yapılmadığına vurgu yapılan anmada, yitirilenler canlar için anıt yapılması ve katliamın gerçekleştiği meydanın adının “10 Ekim Barış Meydanı” olarak değiştirilmesi talebi bir kez daha yinelendi.

Patlamanın yaşandığı saat olan 10.04’te başlayan anma, yitirilenler için saygı duruşu ile başladı. Anmada, katliamda yaşamını yitirenlerin ailelerinin yanı sıra anmada KESK Eş Genel Başkanları Mehmet Bozgeyik de bulundu. Yaşamını yitirenlerin isimlerinin ve fotoğraflarının bulunduğu “Katilleri Tanıyoruz! Unutturmayacağız” yazan pankartı taşıyan kitle, ölenlerin anısına saygı duruşu yaptı. Alandan sürekli “Katil Devlet Hesap Verecek” sloganları yükseldi.

Anıt yapılmalıdır
Anmada konuşan 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, 25-26 Eylül’de devam edecek 10 Ekim davasının beşinci duruşmasına çağrı yaptı. Acılarının dinmediğine değinen Coşgun, şunları kaydetti: “Davada eksik sanıkla yargılama yapılması ve başka IŞİD davalarına müdahillik talebimizin reddedilmesi yaralayıcıdır. Bu davada en büyük gölge, katliamı önlemesi gereken kamu kurumlarının hesap vermemesidir. Katliam anında yaralılara ve onlara yardım etmek isteyenlere gaz sıkanlar, ambulanstan önce TOMA gönderenler vicdanlarda mahkum edilmiştir.”

Coşgun, 10 Ekim aileleri olarak katliamın gerçekleştiği meydanın isminin “10 Ekim Barış Meydanı” olarak değiştirilmesini ve meydana anıt yapılmasını talep ettiklerini belirtti.

Anmada söz alan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, “Onların bıraktığı yerden bu mücadeleye devam edeceğiz. Bu alanın adının değişmesi ve anıt yapılması için mücadelemiz sürecek” dedi.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın