SON DAKİKA

Nerede Emniyet, Nerede Valiler? Türkiye’ye Giren Binlerce Afganlı Mülteci, Şehir Merkezine Doğru İlerliyor

AYKIRI, kaçak yollarla Türkiye’ye giren Afganların görüntülerini gündeme getirmeye devam ediyor. Yeni görüntüler yine Van’dan. Sınırı kaçak yollarla aşan binlerce Afgan’ın açık arazide şehir merkezine doğru ilerlediği görülüyor.

Bu haber 19 Temmuz 2021 - 18:02 'de eklendi. Son Güncelleme19 Temmuz 2021 - 19:30
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Aykırı’dan Berat Temiz‘in haberine göre; Türkiye’ye kaçak girişler her geçen gün tartışma konusu olurken, yeni görüntülerin adresi yine Van. İran’dan gelerek sınırı kaçak yollarla aşan binlerce Afgan’ın açık araziden şehir merkezine doğru ilerlediği görüldü.

İki gün önce çekildiği belirten görüntülerdeki binlerce Afgan’ın akıbeti bilinmezken, resmi kaynaklardan henüz bir açıklama gelmedi.

ASTSUBAYDAN ÇARPICI İDDİA

Van’da sınır hattında astsubay olduğunu iddia eden bir kişi ise sosyal medya hesabından yaptığı yorumda dikkat çeken ifadeler kullandı. Sınır hattında telden başka bir önlem olmadığını iddia eden astsubay, “Vur emrimiz yok, 200 kişilik gruplara 3 kişi müdahale ediyoruz. Günde 1500 deneme oluyorsa 200-300 kişi geçiyor” dedi.

Astsubay olduğunu iddia eden kişi şu ifadeleri kullandı;

“Van’da sınır hattında bir astsubayım. Günlük geçiş olan bir karakolda. Sınır hattında telden başka önlem maalesef yok. Gördüğünüz gibi hepsi genç ve kalabalık gruplar. VUR emrimiz yok. 200 kişilik gruplara 3 kişi müdahale ediyoruz. Atış emrimiz olmadan. Bizi görüp korkan kaçıyor. Umursamayan bıçak çekip silah çekip üstümüze saldırıyor. Yetkimiz kısıtlı günde 1500 deneme oluyorsa 200-300 kişi geçiyor, geçmemesi elde degil. Burada ki suçlu ASKER değildir.”

VAN VALİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA

19.07.2021 günü bazı basın ve yayın organları ile sosyal medya platformlarında çok sayıda düzensiz göçmenin boş arazide toplu şekilde yürüdükleri fotoğraf ve video kullanılarak yapılan haber ve paylaşımlarla ile ilgili olarak; görüntülerdeki alanın ilimiz İpekyolu ilçesi Hacıbekir Mahallesinin Erek Dağı istikametinde bulunan açık arazi olduğu, Polis sorumluluk sahasında kalan bu arazideki görüntülerin 10.07.2021 tarihine ait olduğu, görüntülerde cereyan eden hadisenin son dönemlerde ilimize takviye olarak gönderilen özel harekat ve kolluk personeli ile İl Jandarma Komutanlığımızca bölgeye sevk edilen takviye birliklerin birlikte bölgede şok ev olarak tanımlanan göçmen kaçakçılarının düzensiz göçmenleri saklamakta kullandığı evlere yönelik yaptığı operasyonlar neticesinde ortaya çıktığı tespit edilmiş olup; olayın olduğu gün ve sonrasında polis ekiplerince sürdürülen çalışmalar neticesinde 19.07.2021 günü itibariyle videoya konu bölgeye yakın yerleşim yerinde bulunan metruk binalarda toplam 1456 düzensiz göçmen yakalanmış, bunları organize eden 11 organizatör yakalanarak gözaltına alınmış ve 6’sı çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmıştır. Buna ek olarak göçmenlerin saklandıkları 11 adet baraka tarzı yapı yıkılarak kullanılmaz hale getirilmiştir. 
 
İlimizde düzensiz göç ile mücadele faaliyetleri kararlılıkla yürütülmekte olup, bu konuda görevli askeri sınır birliklerimiz ile İçişleri Bakanlığımızca görevlendirilen Jandarma ve Polis güçlerimiz 24 saat esasına göre görev yapmakta, teknolojik imkanlardan ve özellikle insansız hava araçlarımızdan azami ölçüde faydalanmaktadır. 
 
Düzensiz göçü engellemeye yönelik faaliyetler neticesinde 2021 yılında Türkiye-İran sınırının İlimiz sınırlarında kalan hudut hattından 34.308 kişinin ülkemize yasadışı yollarla girişi engellenmiştir. Yine güvenlik kuvvetlerimizce 2021 yılı içinde 27.230 göçmen yakalanmış olup; ayrıca aynı yıl içerisinde 716 organizatör yakalanarak haklarında adli işlem başlatılmıştır. 
 
Sınır güvenliğinin sağlanması noktasında sınır hattımızda ilave karakol ve kuleler yapılmakta olup, ayrıca sınır güvenlik duvarı inşaatına başlanmış; 110 km hendek kazılmış ve ilave hendek kazım çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca sınır boyunda 76 monoblok ve lego kulenin yapımı tamamlanmış, 103 adet elektro optik kule yapımı da devam etmektedir.
 
Göçmen kaçakçılığıyla mücadele kapsamında düzensiz göçmenlerin sınırı geçmesinin engellenmesi, yakalanması, göçmen kaçakçılığı suçuna iştirak eden veya organize eden kişi ve yapıların tüm yönleriyle ortaya çıkarılmasına yönelik çalışmalarımız kararlılıkla sürdürülmektedir. 
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!