SON DAKİKA

Nerede Emniyet, Nerede Valiler? Kaçaklar, Elini Kolunu Sallayarak Giriyorlar

Türkiye’ye yönelik göç dalgası sürüyor. Türkiye-İran sınırından gelen görüntülerde yüzlerce kaçak, kar yağışı altında tek sıra halinde ilerliyor. Kaçakların Van’ın sınır köylerine doğru ilerlediği görülüyor.

Bu haber 13 Ocak 2022 - 15:53 'de eklendi. Son Güncelleme13 Ocak 2022 - 16:32
Abone ol

Kaçak girişlere ilişkin yeni görüntüler gelmeye devam ediyor. Bu sefer görüntülerin adresi Türkiye-İran sınırı.

Kar yağışı altında yüzlerce kaçağın tek sıra halinde Van’ın sınır köylerine doğru yürüdüğü görüldü. Gazeteci Ruşen Takva, kaçakların Türkiye sınırına geldikten sonra 30’ar kişilik gruplara ayrıldığı ve Türkiye’ye küçük gruplar halinde girdiğini iddia etti.

Görüntülerdeki kaçakların 8-10 saat sonra Türkiye’ye giriş yaptığı ve atlı rehberler eşliğinde Van’a, oradan insan kaçakçıları vasıtasıyla Türkiye’nin batısına doğru gittiği ifade edildi.

“8-10 SAAT SONRA TÜRKİYE’YE GİRMİŞ OLUYORLAR”

Gazeteci Ruşen Takva, şu ifadeleri kullandı:

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

“İran-Türkiye sınırından yüzlerce mülteci, Van’ın sınır köylerinden giriş yapmaya devam ediyor. Gelen yeni görüntülere göre kar yağışı altında yürüyen yüzlerce mülteci, Türkiye sınırına doğru geliyor. Tek sıra ve kortej halinde yürüyen gruplara dair bilgi şöyle;

Mülteciler ve kaçakçılar İran’da daha rahat hareket alanına sahip. Bu sebeple Türkiye sınırına bir kaç kilometre kalana kadar, toplu halde görüntülere yansıdığı şekilde yürüyorlar. Türkiye’ye varan kortej, buradan sonra 30ar kişilik gruplara ayrılıyor ve küçük gruplar halinde giriş yapıyor.

Yani uzun kortejler halinde görünen yüzlerce mülteci, tahminen 8-10 saat sonra Türkiye’ye giriş yapmış oluyor. Ardından atlı rehberler eşliğinde Van’a, oradan kaçakçılar vasıtasıyla Türkiye’nin batısına doğru gidiyorlar.”

VAN VALİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA

“12.01.2022 tarihinde bazı sosyal medya hesaplarından Van üzerinden Türkiye’ye kaçak yollarla giriş yapan kişiler olduğu iddia edilen paylaşım ile ilgili olarak; yapılan araştırmalarda bahse konu görüntülerin ilimiz sınırları içerisinde çekilmediği tespit edilmiş olup; görüntülerin İran topraklarında çekildiği değerlendirilmektedir.

Güvenlik birimlerimizce ocak ayı içerisinde illegal yollarla ülkemize girmeye çalışan toplam 1137 düzensiz göçmen engellenmiştir. Ayrıca ocak ayı içerisinde göçmen kaçakçılığı yaptığı tespit edilen 44 organizatör yakalanmış, haklarında yasal işlem yapılarak adli mercilere teslim edilmiştir. Olumsuz hava şartlarına rağmen, gerek sınır hattında gerekse ilimiz genelinde düzensiz göç ve göçmen kaçakçılığı ile mücadelemiz tam bir eşgüdüm ve kararlılıkla devam etmektedir.” ifadeleri kullanıldı.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!