SON DAKİKA

NERDE EMNİYET, NERDE VALİLER? SIĞINMACILAR ELİNİ KOLUNU SALLAYARAK GİRİYORLAR

Dünyada en fazla sığınmacı barındıran ülke olan Türkiye’ye kaçak göçmenlerin girişleri sürüyor. İran sınırından Türkiye’ye ellerini kollarını sallayarak giriş yapan kaçak göçmenler, Van ve Ağrı üzerinden Erzurum’a giderek buradan Avrupa’ya gitmeyi amaçlıyor. Kaçak göçmenlerin, insan kaçakçılarına 500 ile 1000 dolar arasında para vererek Türkiye’ye giriş yapıyorlar.

Bu haber 01 Eylül 2020 - 18:51 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

DHA’da yer alan habere göre, ülkelerindeki iç savaş ve ekonomik problemler nedeniyle İran sınırından Türkiye’ye giriş yapan kaçak göçmenlerin, Van ve Ağrı üzerinden Erzurum’a buradan da Avrupa’ya gitmek umuduyla batı illerine yürüyüşleri devam ediyor.

Yakalanma korkusuyla karayolunun hemen yanındaki dağ ve yamaçlardan umuda yolculuk yapan göçmenlerin bu zorlu yolculuğu dronla görüntülendi.

Kişi başı ödedikleri 500 ile 1000 dolar arasında İran’dan kaçak yollarla Türkiye’ye giriş yapan kaçak göçmenler, Van ve Ağrı üzerinden yürüyerek 1 ayda Erzurum’a ulaşıyor. Sınırdan Erzurum’a olan 300 kilometrelik yolu bir haftada yürüyerek gelen kaçak göçmenlerin bazılarının ayak altları patlıyor.

Yaralı ayakları ile arkadaşlarına tutunarak umuda yolculuklarını sürdüren kaçak göçmenler yolda zaman zaman soyguncuların hedefi oluyor. Ağrı’nın Eleşkirt ile Erzurum’un Horasan ilçeleri arasındaki kırsalda gruplar halinde giden kaçak göçmenler dronla görüntülendi. Dronu fark eden göçmenlerin kimi yüzünü saklarken kimi de el sallayarak bulundukları yerden hızla uzaklaşmaya çalıştı.

‘ÜLKEMİZDEKİ İÇ SAVAŞ, ÖLÜM TEHLİKESİ NEDENİYLE UMUDA YOLCULUĞA ÇIKTIK’

Afganistan’dan 9 Ağustos günü yola çıktıkları ve yürüyerek buraya kadar geldiklerini belirten Muhammed Cemil, “Ülkemizdeki iç iç savaş, ekonomik kriz ve ölüm tehlikesi nedeniyle umuda yolculuğa çıktık. Ama yolda yaşadıklarımız çekilir gibi değil. Benimle birlikte bu yolculuğa çıkan arkadaşımla birlikte insan kaçakçılarına 750 dolar verdik. Fakat bizi kimse aracına almıyor otobüsler bile kabul etmiyor. Mecburen yürüyerek Türkiye’yi geçip Avrupa ülkelerine gideceğiz. Yolda önümüzü kesen hırsızlar cep telefonlarımızı ve paralarımız aldılar. Yaklaşık 1 aydır aç ve susuz yürüyoruz. Hava nerede kararırsa orada uyuyoruz. Sabahın erken saatlerinde kalkıp yürüyoruz. Çok yürümekten birçok arkadaşım gibi benim de ayağımın altı patladı” diye konuştu.

 

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!