SON DAKİKA

Necip Hablemitoğlu Suikastı Soruşturmasında Kritik Gelişme!

FETÖ yapılanmasını deşifre eden ve Ankara’da evinin önünde uğradığı suikast sonucu öldürülen Doç. Necip Hablemitoğlu cinayetiyle ilgili soruşturmada önemli bir gelişme yaşandı.

Bu haber 08 Haziran 2022 - 16:05 'de eklendi. Son Güncelleme8 Haziran 2022 - 16:25
Abone ol

FETÖ lideri Fetullah Gülen ve Alman Vakıfları davalarının raporlarını hazırlayan ve deşifre eden Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu, 18 Aralık 2002’de evinin önünde uğradığı silahlı saldırıda katledilmişti.

9 KİŞİ HAKKINDA GÖZALTI KARARI VERİLDİ

Necip Hablemitoğlu suikastına ilişkin yeni bir gelişme yaşandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma kapsamında 9 kişi hakkında gözaltı kararı verdi.

ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Emniyet güçleri tarafından 8 kişi yakalanırken, emekli albay Mustafa Levent Göktaş’a henüz ulaşılamadığı ve çalışmaların devam ettiği öğrenildi. 

Gözaltına alınan diğer isimlerin ise eski Özel Kuvvetçiler Tarkan Mumcuoğlu, Tan Dervişoğlu, Fikret Emek, Altan Bora, Bülent Kutsal, Kamil Metin, Memiş Aytekin ve Osman Tuncer olduğu belirtildi.

NECİP HABLEMİTOĞLU KİMDİR?

Evli ve iki kız çocuğu babası olan Necip Hablemitoğlu Türkiye dışındaki Türk topluluklarının yakın tarihi ile ilgili olarak çalışmalar yapmıştır. Orta Avrupa ve Balkanlar’da Türk eserleri, Türk azınlıkları ve Türk şehitlikleri konularında alan çalışmaları yürütmüş, ve bu konularda çeşitli projelerde aktif rol almıştır.

Çalışma alanına ilişkin çok sayıda kitap ve makalesi bulunan Hablemitoğlu, öldürüldüğü 18 Aralık 2002 tarihine kadar Ankara Üniversitesi’nde doktor öğretim görevlisi olarak yirmi yıl süresince Atatürk ilkeleri ve devrim tarihi derslerini verdi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Kendisi gibi öğretim üyesi olan Prof. Dr. Şengül Hablemitoğlu ile evli olan Necip Hablemitoğlu, Kanije (Kanije, Osmanlı devletinin en batıdaki kalesi) ve Uyvar (Uyvar, Osmanlı’nın en kuzeydeki kalesi) adında iki kız çocuk babası idi. Necip Hablemitoğlu, 1977 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu’ndan mezun oldu.

1977-1978 yıllarında “Dilde, Fikirde, İşde Birlik” adlı aylık bir dergi yayımladı. Uzun yıllar çeşitli kuruluşlarda basın müşaviri olarak çalıştıktan sonra Ankara Üniversitesi Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü’nde yüksek lisans ve doktora yaptı.

Kaynak: DHA

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR