SON DAKİKA

Nazlıaka: İktidar hastalıklı ruh halinden ne zaman kurtulacak?

BirGün / AnkaraAnkara Milletvekili Aylin Nazlıaka, İstanbul Maratonu’nda yaşanan skandalı Meclis gündemine taşıdı. Ali İsmail

Bu haber 14 Kasım 2017 - 13:52 'de eklendi.

BirGün / Ankara

Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, İstanbul Maratonu’nda yaşanan skandalı Meclis gündemine taşıdı. Ali İsmail Korkmaz’ın fotoğrafının basılı olduğu tişörtlerin alana alınmamasına tepki gösteren Nazlıaka, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, “İktidarın Ali İsmail Korkmaz’ın özgürlükçü ve eşitlikçi dünya görüşünden bu kadar korkmasının nedenleri nedir? İktidar bu hastalıklı ruh halinden ne zaman kurtulacaktır” diye sordu.

“Sporun gücüne gölge düşmüştür”

Sporun insanlık tarihinden bu yana evrensel kültürün parçası olduğunu belirten Nazlıaka, “Spor, dili, ırkı, dini farklı insanları birleştiren önemli bir etkinliktir. Her türlü ideolojinin ve düşünce sisteminin üzerinde olan bu birleştirici güç, ülkemizde de çeşitli dallarda sayısız etkinlikte hayat bulmaktadır” dedi. Bu yıl 39’uncusu düzenlenen İstanbul Maratonu’nda ulusal ve uluslararası birçok sporcu ve gönüllünün buluştuğunu kaydeden Nazlıaka, “Ancak maratonun iyi dileklerle başlatılmasının üzerinden çok geçmeden, yaşananlar sporun birleştirici gücüne gölge düşürmüştür” ifadelerini kullandı.

nazliaka-iktidar-hastalikli-ruh-halinden-ne-zaman-kurtulacak-383933-1.

Provokatör suçlaması

Maraton’da, Gezi eylemleri sırasında darp edilerek hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz adına ailesi ve sevenleri tarafından kurulan Ali İsmail Korkmaz Vakfı’na (ALİKEV) destek için katılım sağlayanların art niyetli uygulamalara maruz kaldığına dikkati çeken Nazlıaka, “Türkiye’nin pek çok ilinden gelen ALİKEV dostlarının ve gönüllülerinin üzerinde Ali İsmail’in resminin basılı olduğu tişörtlerle koşu alanına girmeleri engellenmiş ve gerekçe olarak 19 yaşında yitirdiğimiz çocuğumuzun resminin ‘siyasi simge’ olduğu söylenmiştir” dedi. Nazlıaka, kendi ve beraberindeki bir grup gönüllünün, “provokatör” suçlamasıyla karşı karşıya kaldığını belirterek, “Güvenlik güçlerine, ‘Ali İsmail bu ülkenin evladıdır’ dediğimizde, ‘Bizim evlatlarımız Hakkari’de, Şırnak’ta şehit düşüyor’ gibi ayrıştırıcı bir yanıt aldık” ifadelerini kullandı.

Nazlıaka, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya şunları sordu:

>>Demokrasi şehidi olan Ali İsmail Korkmaz’ın fotoğraflarının yer aldığı tişörtleri giyen koşucuların etkinliğe alınmaması talimatını kim vermiştir? Bu talimatın kanuni dayanağı nedir? Tişörtlere el konulması istemi hangi maddeye dayanılarak gerçekleşmiştir? Eğer bir yasal dayanak yoksa, söz konusu engellemeyi gerçekleştiren yetkililer hakkında idari ve adli soruşturma açılacak mıdır?

>>Koşuya farklı figür ve fotoğraflarla katılan koşuculara izin verilirken, Ali İsmail Korkmaz tişörtü giyenlerin alınmaması nasıl bir düşüncenin ürünüdür?

>>Profesyonel sporcuların da ALİKEV adına koştuğu maratonda, polis yetkisini aşarak koşu esnasında resmi kayıtlı sporcuların önüne çıkmış, Ali İsmail Korkmaz baskılı tişörtleri çıkarttırmış ve bitiş noktasına yarı çıplak halde varmalarına neden olmuştur. Bu durum spora sürülmüş bir kara leke değil midir?

>> 12 Kasım’da yapılan maratonda yaşanılanlar demokrasimizin OHAL’e ve gericiliğe teslim edildiği iddialarını kanıtlamıyor mu?

>>İktidarın Ali İsmail Korkmaz’ın özgürlükçü ve eşitlikçi dünya görüşünden bu kadar korkmasının nedenleri nedir? İktidar bu hastalıklı ruh halinden ne zaman kurtulacaktır?

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!