SON DAKİKA

Nazarbayev’in Ailesi, Kazakistan’ı Terk Etti

Nursultan Nazarbayev’in ailesi Kazakistan’ı terk etti.

Bu haber 07 Ocak 2022 - 16:22 'de eklendi.
Abone ol

Kazakistan’da meydana gelen protestoların ardından ülkeyi 30 yıl boyunca yöneten diktatör Nursultan Nazarbayev’in ailesinin tamamı Bolat Nazarbayev haricinde ülkeyi terk etti.


 
Taldıkorgan’da bulunan Nursultan Nazarbayev heykeli göstericiler tarafından 5 Ocak’ta yıkılmıştı. Heykelin yıkıldığı anların görüntüleri ortaya çıktı. 

Kazakistan, Sovyetler Birliği’nden ayrıldıktan sonra Kazakistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti I. Sekreteri Nursultan Nazarbayev tarafından 30 yıl boyunca dikta ile yönetildi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Ülkedeki belediye ve valiliklerin tüm yetkilerinin birleştiği yerel yönetimler olan Akimlikler (Akimatlar) yerel mafyalar arasından dikta tarafından seçiliyor. Özgür basın yok. İnsanlar on yıllar sonra ilk kez bu çapta protestolara sahne oldu.

Nazarbayev’in görevi bıraktığı kişi olan Kasım Cömert Tokayev ise Sovyetler Birliği’nin Pekin I. Sekreteri olarak görev yapmış olan, önde gelen bir komünistti ve ülkeyi Nazarbayev’den farklı şekilde yönetmek gibi bir gayreti yok. Öyle ki protestolar karşısında hükümeti görevden aldı ve Nazarbayev’in Güvenlik Konseyi Başkanlığı’na son verdi ancak ülkeye Rus ordusunu çağırırken hiç tereddüt etmedi.

Ayrıca Nazarbayev döneminde kurulan soygun düzeni de Tokayev’in gelişiyle devam etti. Nazarbayev’in “cüzdanları” olarak adlandırılan “3’lü çete (trio)” devlet ihalelerini almayı ve yolsuzluklara ortak olmayı sürdürdü. 

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!