Nazarbayev: ‘Tokayev’e Destek Vermek Vatandaşlık Görevidir’

Nursultan Nazarbayev günler sonra kameralar karşısına geçerek açıklama yaptı.

Nazarbayev: ‘Tokayev’e Destek Vermek Vatandaşlık Görevidir’
Yayınlama: 18.01.2022
2
A+
A-

Kazakistan’ı Sovyetler Birliği’nin çöküşünden bu yana yaklaşık 30 yıl boyunca yöneten Nursultan Nazarbayev, 2019 yılında koltuğunu Kasım Cömert Tokayev’e bırakmış ancak yönetimde ağırlığını sürdürmüştü.

Hükümetin birçok noktasında ve devlet kademelerinde yakınları görev yapmaya devam eden Nazarbayev, Cumhurbaşkanlığını bıraktıysa da Güvenlik Konseyi Başkanlığı görevini sürdürüyordu.

Yılbaşından sonra Janaözen’de (Yeniözen) başlayan protestolar tüm Kazakistan’a yayıldı, protestoların durdurulamaması karşısında önce gaz fiyatları düşürüldü ve hükümet istifasını sundu. Sonunda ise Nazarbayev Güvenlik Konseyi Başkanlığı görevini bıraktı. 

Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü vasıtasıyla Kazakistan’a giren Rus ordusunun desteğiyle Kasım Cömert Tokayev, protestoculara uyarı olmaksızın ateş açma emri verdi.  

Gelişen süreçte Nazarbayev’e yakınlığıyla bilinen devlet görevlileri, bilhassa da güvenlik bürokrasisinde görev alan isimler arka arkaya “ölü bulunmaya” ve görevlerinden ya alınmaya ya da istifa etmeye başladı.

Nazarbayev’in kızı Aliya Nazarbayeva sosyal medya hesaplarını kapattı ve damatları ülkenin doğal gaz ve petrol şirketlerindeki başkanlık görevlerinden istifa etti.  

VİDEOLU AÇIKLAMA

İki haftayı aşkın süredir Nazarbayev’den ne bir fotoğraf ne de bir ses kaydı yayımlanmıştı. Nazarbayev günler sonra kameralar karşısına geçerek halka seslendi.

QHA’nın haberine göre Cumhurbaşkanlığının resmi YouTube kanalından yayımlanan bir video mesajla halka seslenen Nursultan Nazarbayev, “örgütlü radikalist grupların” neden olduğu “terör saldırıları” nedeniyle mağdur olan sivillerin ailelerine ve yakınlarına taziye dileklerini iletti.

“Teröristler ülkemizi ve egemenliğimizi, barış ve bütünlüğümüzü tehdit etmiş, refahımızdan bizi mahrum etmiştir” diyen Nazarbayev, Tokayev’e övgüler düzdü. Nazarbayev, “Cumhurbaşkanı Kasım Comart Tokayev’in hızlı kararları sayesinde ülkenin temelleri sarsılmadı. Devlet başkanına destek olmak hepimizin vatandaşlık görevidir” ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı