SON DAKİKA

NATO’da Kriz! Alman Denizaltılara Rus Navigasyon Cihazı

Bild am Sonntag gazetesi, NATO üyesi Almanya’nın denizaltılarda 2005 yılından bu yana Rus yapımı navigasyon cihazlarının kullanıldığını iddia etti. Gazeteye konuşan bir donanma yetkilisi, “Elbette verilerimizin çalınmasından endişeliyiz, örneğin yabancı istihbarat birimleri ele geçirebilir” ifadesini kullandı.

Bu haber 29 Mart 2021 - 16:28 'de eklendi.
Abone ol

Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemi almasına şiddetle karşı çıkan NATO’da, bir ülkenin daha donanmasında Rus yapımı cihazlar kullandığı ortaya çıktı. Almanya’nın çok okunan haftalık gazetesi Bild am Sonntag, Avrupa’da gerilime neden olacak bir habere imza attı.  

Gazetenin manşetlerinden verdiği habere göre, Alman Donanması, Baltık Denizi’nde görevli denizaltılarında Rus yapımı radar kullanıyor. 

Karar’daki habere göre; gazete, savaş gemileri ve denizaltılardaki radar ve navigasyon sisteminin hem Rus bir şirket tarafından üretildiğini yazarken, bu cihazlardan elde edilen verilerin de askeri standart güvenlik protokolüne uyumlu olmadığını duyurdu.  

Gazeteye konuşan bir donanma yetkilisi, “Elbette verilerimizin çalınmasından endişeliyiz, örneğin yabancı istihbarat birimleri ele geçirebilir” ifadesini kullandı. 

ÖNCEKİ BAŞBAKAN SATIN ALMIŞ 

Merkel’den önce başbakanlık koltuğuna oturan Gerhard Schröder’in döneminde Alman donanmasına ait yaklaşık 100 geminin yeni navigasyon sistemiyle donatıldığını ve bu şirketin de Rusya merkezli Transas olduğu belirtildi.  

Navi Sailor 4100 isimli lokasyon, hız ve rotayı takip eden bir sistemin hem eski hem de 2015’ten beri kullanılan U-35 ve 2016’dan beri kullanılan U-36 denizaltılarında uygulandığı da ifade edildi. 

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

1990’da St. Petersburg’da kurulan şirket hem sivil hem de askeri sektörlerde çalışmalarda bulundu. Rus donanmasına ait gemi ve araçlara da ürün tedarik eden şirket geçtiğimiz yıllarda Rusya Genelkurmay Başkanı General Nikolai Makarov tarafından da ödül almıştı. 

“GEMİYİ KULLANILMAZ HALE GETİREBİLİR”  

Şirketin 2018 yılında Finlandiya merkezli Wartsila isimli şirkete satıldığı belirtilirken, şirketin savunma sanayi ayağının Rusya’da kaldığı ortaya çıktı. Transas’ın eski çalışanlarının ve mühendislerinin Rus ordusu için silahlı insansız hava aracı ürettiği de aktarıldı. 

Bild am Sonntag, 2020 yılının yaz aylarında bir rapor hazırlandığını ve donanmanın navigasyon sisteminin “yabancı ülkelerden casusluk ve sabotaja” açık olduğunun duyurulduğunu da aktardı. Raporda olası bir siber saldırı ile birlikte navigasyon verileri yabancı ülkelerin eline geçerken, en kötü senaryoda geminin bütün işlevinin bozulabileceği de belirtildi. 

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

    Parlamento Haber | Korku yok!