SON DAKİKA

NASA, RADYO DALGALARININ BOZUNUMU İÇİN İKİZ UYDULAR FIRLATACAK

NASA, radyo sinyallerinin askeri ya da hava yolları sinyalleriyle karışmasına sebep olan baloncuklar üzerine çalışmak için ikiz uydular fırlatmaya hazırlanıyor.

Bu haber 11 Haziran 2019 - 23:02 'de eklendi.
Abone ol

NASA, iyonosferde bulunan yapılandırılmış baloncukların Dünya’nın üst atmosferinden geçen radyo sinyallerini nasıl bozduğuna odaklanan ikiz uyduları bu ay içerisinde fırlatmaya hazırlanıyor. NASA, pazartesi günü yaptığı açıklamada uyduların SpaceX Falcon Heavy roketiyle, Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatılacağını söyledi.

Radyo sinyallerinin; askeriye, hava yolları ve GPS sinyalleriyle karışması sorunu özellikle ekvatorda gerçekleşiyor. Bilim insanları şimdilik bu baloncukların ne zaman oluşacağını ya da nasıl değişeceğini tahmin edemiyor.

SRI International’da bu görev için (E-TBEx) program yöneticiliği yapan Rick Doe “Yerden, bu baloncuklar üzerine çalışmak oldukça zor” diyor. Doe ayrıca bu baloncukların evrimi üzerinde radyo dalgalarını bozmaya başlamadan önce de çalıştıklarını dile getirdi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

NASA, bilim insanlarının E-TBEx görevinden öğrenecekleri, sinyal bozunumundan kaçınılmasına yardımcı olacak stratejileri geliştirmelerini sağlayabileceğini söyledi.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!