SON DAKİKA

NASA Duyurdu: 581 Yılın En Uzun Ay Tutulması Yaşanacak

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), cuma gecesi, sabahın erken saatlerine değin 581 yılın en uzun Ay tutulmasının yaşanacağını duyurdu.

Bu haber 18 Kasım 2021 - 20:30 'de eklendi. Son Güncelleme18 Kasım 2021 - 20:46
Abone ol

NASA’ya göre, ABD’de Kunduz ayı (Beaver Moon) olarak bilinen kasım dolunayı, cuma günü erken saatlerde 3 saat 28 dakika boyunca dünyanın gölgesinde kalacak.

YÜZDE 99 TUTULMA ORANIYLA EN YÜKSEK OLACAK

Ay tutulması, ABD doğu yakası saatiyle (EST) cuma gece yarısı 01.02’de başlayacak, sabaha karşı 04.02’de yüzde 99 tutulma oranıyla en yüksek seviyesine ulaşacak.

NASA, Ay’ın tamamen dünyanın gölgesi altına girmeyecek olmasından dolayı bu tutulmayı “neredeyse tam tutulma” olarak niteliyor.

Bu tarihi gökyüzü olayı, Kuzey Amerika’nın tamamı tarafından izlenebilirken Güney Amerika’nın batı yarısında, Asya’nın kuzeydoğu bölgesinde ve Avusturalya’nın doğusunun da bir bölümünden görülebilecek.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

ÖZEL BİR GÖZLÜĞE GEREK YOK

Gökyüzü gözlemcileri, güneş tutulmasından farklı olarak Ay tutulmasını izlemek için özel bir gözlüğe gerek olmadığını belirtiyor.

Kasım dolunayı, kunduzların bu ayda kış hazırlığı yapmasından dolayı Kızılderili almanağında “Kunduz ayı” olarak bilinirken Ay tutulması sırasında ortaya çıkan kırmızı görüntüsü nedeniyle “Kanlı Ay” olarak da isimlendiriliyor.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!