SON DAKİKA

MÜZEDEN 200 ESER KAYIP, MÜZE MÜDÜRÜ SESSİZ

Gaziantep Müzesi’nde görev yapan Arkeolog Merve Kaçmış yaşamına son verdi. Kaçmış’ın, “kayıp” olduğu anlaşılan 150-200 adet tarihi eseri usulsüz şekilde üzerine geçirmesi konusunda müze müdüresinin baskısına maruz kalması sonucu yaşamına son verdiği ileri sürüldü.

Bu haber 16 Ocak 2020 - 15:28 'de eklendi. Son Güncelleme16 Ocak 2020 - 16:46

Gaziantep Müzesi’nde görev yapan Arkeolog Merve Kaçmış yaşamına son verdi. Kaçmış’ın, “kayıp” olduğu anlaşılan 150-200 adet tarihi eseri usulsüz şekilde üzerine geçirmesi konusunda müze müdüresinin baskısına maruz kalması sonucu yaşamına son verdiği ileri sürüldü.

Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne bağlı Antep Müzesi’nde Arkeolog olarak görev yapan Merve Kaçmış, 13 Ocak’ta Diyarbakır’da yaşamına son verdi.

Dicle Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü mezunu olan Kaçmış’ın intiharı ile ilgili olarak Arkeologlar Derneği tarafından paylaşılan mesajda “Gaziantep müzesinde görev yapmakta olan meslektaşımız Merve Kaçmış’ın hayatına son verdiği haberini almış bulunmaktayız. Merve için Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Bizleri üzüntüye boğan bu elim olay ile ilgili surecin takipçisi olacağız” denildi.

Kaçmış’ın, iki yıldır görev yaptığı Antep Müzesi’nde “kayıp” olduğu anlaşılan 150-200 adet tarihi eseri usulsüz şekilde üzerine geçirmesi konusunda mobbinge maruz kalması üzerine yaşamına son verdiği ortaya çıktı.

 
TARİHİ ESERLER KAYIP!

Hayatına son veren Merve Kaçmış’ın ağabeyi Ömer Ozan Kaçmış’ın verdiği bilgilere göre, müzede görev yapan bir memurun 6-7 ay önce başka bir kuruma gönderilmesi akabinde o memurun üzerindeki tarihi eserlerin devredilmesine ilişkin çalışmalar sırasında 150-200 adet tarihi eserin eksik olduğu anlaşıldı.

Bu konuda suç duyurunda bulunulmak yerine ise, Müze Müdiresi tarafından kayıp olan eserleri usulsüz bir şekilde üzerine geçirmesi konusunda Kaçmış’a baskı yapılmaya başlandı.

Bu usulsüzlüğü kabul etmeyen Kaçmış’a yönelik baskı ve mobbing her geçen gün artarak sürdü. Bu nedenle izne ayrılıp Diyarbakır’a gelen Kaçmış, kendisine mobbing uygulayanları tek tek anlattığı bir mektup bırakarak yaşamına son verdi.

 
MEKTUBU EMNİYETE TESLİM EDİLDİ

Merve’nin ölümü üzerine konuyla ilgili soruşturma başlatıldı. Ailesi, kaleme alınan mektubu Emniyet’e teslim etti. Yaşanan intiharın ardından Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü de olayın araştırılması için Bakanlık’tan müfettiş talebinde bulundu.

 
AĞABEYİ: OLAYIN ÜZERİNE GİTMEK İSTİYORUZ

Kaçmış’ın ölümüyle ilgili ajansımıza konuşan ağabeyi Ömer Ozan Kaçmış, “Yaşanan bu olaylardan ötürü öfke ve üzüntü duymaktayız. Öncelikle genç bir kızı intihara kadar sürükleyecek baskıyı yapan müze müdüresinin, soruşturmanın selameti açısından bir an önce açığa alınması gerektiğine inanıyoruz. Başka canların yanmaması için bu olayın üzerine gitmek istiyoruz” dedi.

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!