SON DAKİKA

Müzakere değil, para kesiliyor

Türkiye’nin, ana gündem maddelerinden biri olduğu AB Zirvesi başlarken, Almanya Başbakanı Merkel, “Üyelik öncesi fonlarının

Bu haber 20 Ekim 2017 - 10:03 'de eklendi ve 67 kez görüntülendi.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de başlayan ve ana gündem başlıklarından birinin de Türkiye olduğu AB Zirvesi’nde, Ankara’ya karşı uzlaşmacı bir tavır ortaya koymaları bekleniyor. Bazı üye ülkelerin hâlâ Türkiye’nin ilerleme kaydedilemeyen tam üyelik başvurusundan kaynaklanan katılım öncesi mali yardımların kesilmesini istedikleri belirtiliyor.

Mali yardımlar nasıl kesilir?
Zirve öncesi ‘Türkiye ile müzakereler konusunda karar alınmayacağını’ açıklayarak çark eden Almanya Başbakanı Angela Merkel ise, AB liderleriyle Türkiye’ye yapılan mali yardımlarda daha fazla nasıl kesintiye gidileceğine yönelik alternatifleri görüşecek.

Merkel, hukukun üstünlüğünün gerilemesinin son derece endişe verici olduğunu belirterek Avrupa Birliği’nden Türkiye’ye aktarılan mali kaynakların azaltılmasını destekleyeceğini söyledi. Merkel, “Türkiye’deki gelişmeler demokratik değerlerimiz açısından son derece olumsuz” dedi. AB’nin Türkiye’ye 2014-2020 yılları arasında AB’ye katılım öncesi mali yardım kapsamında yaklaşık 4 milyar 450 milyon avroluk taahhüdü bulunuyor.

Kurz: Müzakereler durdurulsun
Öte yandan Avusturya’da genel seçimleri kazanan Sebastian Kurz, Türkiye ile üyelik müzakerelerinin durdurulmasını istedi. Kurz, Türkiye’nin üyelik kriterlerini karşılamadığını belirtti.

Çelik, olumsuzluk istemiyor
Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik ise, AB Liderler Zirvesi’nden Türkiye ile ilgili olumsuz bir cümle duymamayı umduklarını söyledi.

Resmi ziyaret kapsamında Estonya’da bulunan Çelik, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, “AB müzakere kapasitesi olan, yöntem öneren bir birlik olarak moral üstünlüğe sahip. AB müzakere etme yeteneğini kaybederse, yani eğer müzakereleri keselim yaklaşımına, Avrupa Parlamentosu’nun yaptığı yanlışta olduğu gibi dönerse, o zaman moral üstünlüğünü kaybeder. Türkiye niye AB’ye girmek istiyor? Bu moral değerleri, siyasi ilkeleri önemsediği için girmek istiyor. Bugünkü zirveden beklentim Türkiye ile ilgili olumsuz bir cümle duymak istemiyoruz, duymayacağımızı umuyoruz” dedi.

Çelik, “Türkiye’nin öneminin farkında olan ve Türkiye ile daha çok diyalog, işbirliği çerçevesinde bir sonuç ortaya çıkarsa bu hepimiz için yeni bir sayfanın açılması, herkes için yararlı sonuçlar ortaya çıkması anlamına gelir” diye ekledi.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın