SON DAKİKA

Münir Özkul, son yolculuğuna uğurlanıyor: Aç kapıyı Veysel Efendi, Mahmut Hoca da gidiyor

"Münir Özkul bunadı' diyorlar, kullanmasınlar ya o kelimeyi, kullanmasınlar"

Bu haber 07 Ocak 2018 - 12:55 'de eklendi.
Abone ol

İnan Ketenciler – Zeynep Beşerler

Uzun yıllar KOAH ve DEMANS hastalıklarıyla mücadele eden ve geçen cuma günü (5 Ocak 2017) 93 yaşında hayatını kaybeden Türk sinemasının efsane aktörlerinden Münir Özkul, Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde düzenlenen anma töreninin ardından son yolculuğuna uğurlanacak. Cenaze namazı, Teşvikiye Camii'nde kılınacak. 

"Hababam Sınıfı"nın "Mahmut Hoca"sı Münir Özkul için düzenlenen anma törenine seride "Bacaksız" lakaplı öğrenci rolünü üstlenen Tuncay Akçay ve "Hayta İsmail" karakterine hayat veren Ahmet Arıman da katıldı. Bazı gazete ve televizyonlarda kullanılan "Münir Özkul bunadı" ifadesine tepki gösteren Arıman, gözyaşlarını tutamadı; şunları söyledi:

"Münir Özkul gibi bir değer unutulabilir mi? Sahne hayatımda, onu seyretmek bir şerefe nail oldum. Sinemaya gelmemin tek nedeni Münir Abi'dir. Tam bir aile babasıydı. Şerefli bir aile babasıydı. Özel hayatında o kadar naif, o kadar mütevazı, o kadar sevecen bir insan ki… Devlet büyükleri, bakanlar falan onu ziyarete geldi, orada bile o kadar mütevazı duruyor ki… Çok kibar, hep tebessüm eder. Bazı spikerler bunadı falan dedi, asla bunadığını düşünmüyorum. Her şeyi anlıyordu, her şeyi biliyordu. Kullanmasınlar ya 'bunadı' kelimesini, kullanmasınlar."

"Türkiye'nin gülen yüzü"

Nuri Alço da, Münir Özkul'u "Türkiye'nin gülen yüzü" olarak tanımladı. "Adile Abla ve Münir Abi'yi unutmak mümkün değil. Disiplin, saygı, sevgi… Kendisinden küçük olanlara bile hoş sohbetti, ayrımcılık yapmazdı. Saygıyı ben onlardan öğrendim" diyen Alço, sözlerine şöyle devam etti:

"En sonda evine gittim, kendisini ziyaret etmiştim. Orada bile 'tanıdın mı' dedim, gayet gülen yüzüyle kafasını salladı. Ama son zamanlarda böbreklerine taşın gelmesi biraz zorlaştırdı hayat yaşamını. Yeri doldurulamayacak çok büyük bir insan."

"Hep yanımda olmasını istiyordum"

Münir Özkul'un eşi Umman Özkul, tören sırasında gözyaşlarını tutamadı. Özkul, "Çok üzgünüm, hep yanımda olmasını istiyordum ama tesellim, çok sıkıntıları vardı. O sıkıntılardan kurtuldu" dedi. 

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Münir Özkul’un eski eşi Suna Selen de törene katılarak Umman Özkul’a destek oldu. Suna Selen, “Türk Tiyatrosu için çok önemli bir isimdi. Çok değerli bir sanatçımızdı. Şunu da söyleyeyim böyle bir melekle beraber olduğu için şanslıydı. Aslında Umman Hanım hepimizin şansıydı. Hepimiz biliyoruz ne kadar yaşamını uzattığını, iyi baktığını” ifadesini kullandı. 

"Sofu değil, sufiydi"

İlyas Salman, Münir Özkul'un "sofi değil, sufi" olduğunu belirtti, sözlerine "Yaşamın kıymetini bilirdi. Sefil Bilo'yu çekerken Cihangir'de oturdu. Arabayla gider alırdım onu. Yolda Yunus Emre'den şiirler okuturdu bana. Münir abinin beyni bedeninden büyüktü" diye devam etti.

Törene kimler katıldı?

Törene katılan ünlü isimler arasında Şener ŞenTuncay Akçay, Ahmet Arıman,  Nuri Alço, Erhan Yazıcıoğlu, Behzat Uygur, Orhan Alkaya, Kanat Atkaya, Koray Çalışkan, Hamdi Alkan, Ömer Çavuşoğlu ve İlyas Salman da yer aldı. Sanat dünyasında katılımın az olması, "vefasızlık" olarak yorumlandı. 

14 Mart'ta da anma düzenlenecek

Özkul’un vefat ettiği gün kırılan kolundan dolayı ameliyat olan ve bu sebepten dolayı cenazeye katılamayacak olan Ferhan Şensoy da 14 Mart’ta bir tören düzenleyecek.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!