Muğla’nın Yüzde 59’u Maden Sahası İlan Edildi

Muğla’nın Bodrum ilçesinde bir araya gelen siyasi parti temsilcileri ve STK’lar yaptıkları ortak basın açıklamasında yüzde 65’i ormanlarla kaplı olan Muğla’nın yüzde 59’unun maden sahası ilan edildiğini belirterek talana son verilmesini istedi. Basın açıklamasını okuyan Bodrum Platformu Sözcüsü Süreyya Türkoğlu “Muğla’nın kıyıları, koyları, ormanları, hazine arazileri imara açılarak parsel parsel satılıyor. Tarihi doğal ve kültürel SİT derecelerinde iktidar eliyle rahatlıkla değişiklik yapılabiliyor” dedi.

Muğla’nın Yüzde 59’u Maden Sahası İlan Edildi
Yayınlama: 29.11.2022
Düzenleme: 29.11.2022 15:58
11
A+
A-

Muğla’nın Bodrum ilçesinde bugün Bodrum Platformu’nun çağrısıyla toplanan CHP, EMEP, HDP, Sol Parti, TKP ve Yeşil Sol Parti ilçe ve il temsilcileri ile üyeleri Trafo Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezi’nde ortak basın açıklaması yaptı.

“MUĞLA ORMANLARININ YÜZDE 95’İ MADEN SAHASI İLAN EDİLDİ”

Basın açıklamasını Bodrum Platformu Sözcüsü Süreyya Türkoğlu okudu. Türkoğlu, yüzde 65’i ormanlarla kaplı olan Muğla’nın yüzde 59’unun maden sahası ilan edildiğini belirterek talana son verilmesini istedi.

Türkoğlu “Muğla’nın kıyıları, koyları, ormanları, hazine arazileri imara açılarak parsel parsel satılıyor. Tarihi doğal ve kültürel SİT derecelerinde iktidar eliyle rahatlıkla değişiklik yapılabiliyor. Böyle bir durumda o coğrafyada yağma, talan, rant, yolsuzluk, el ele kol kola gezmez mi? İşte bu çoban ateşlerinden biri Milas’ın İkizköye’deki Akbelen ormanları direnişidir. Şimdiye kadar 10’a yakın köyü yutan kömür üretimine, ‘yeter artık dur’ diyebilmiştir köylüler. İkizköylüler anayasa ve yasaları dayanak göstererek meşru mücadeleleri sayesinde kendi yaşam alanlarını korudukları gibi bölgenin ekosistemi ve su kaynaklarını da koruyorlar” ifadelerini kullandı.

“SİYASİ İKTİDAR ENERJİ ŞİRKETİNİN ÖNÜNÜ AÇMAYA ÇALIŞIYOR”

Türkoğlu, İkizköylülerin Akbelen ormanlarını korumak adına başlattıkları çadır nöbetinde 500 günün aşıldığını belirterek “Mevcut siyasi iktidar kanunlara aykırı yönetmelik ve genelge çıkararak enerji şirketinin önünü açmaya çalışıyor. Şirketin hukuksuzca yaptığı orman kesimlerinin ve zeytin ağacı sökümlerini fiili olarak durduran köylüler ve aktivistler, haksız ve hukuksuz bir şekilde yargılanıyor. Soruşturmalarla gözdağı verilmeye çalışılıyor.

Köylü ve aktivistlerin şirket ve şirket çalışanları hakkında yaptığı suç duyuruları ise hemen takipsizlikle sonuçlanıyor. Akbelen ormanları için hazırlanan 3’üncü bilirkişi raporunun ormanın kömür madenciliğine açılabileceğini bildirmesi üzerine, Akbelen Çevre Komitesi, gerçeği yansıtmayan rapora itiraz ve yeniden keşif talep etti” ifadelerini kullandı.

DAYANIŞMA MESAJI VERİLDİ

Türkoğlu, Bodrumlu siyasi temsilciler olarak hukuksuzluğa rağmen yaşam alanlarını savunmaktan vazgeçmeyen İkizköylülerin mücadelesine destek vermeye deva edeceklerini belirterek “Şimdiye kadar beraberdik, bundan sonrada birlikte olmaya, dayanışmaya devam edeceğiz” dedi.

Basın açıklamasının ardından ‘Abelen ormanlarını vermeyeceğiz’ sloganı atılarak ve alkışlarla programı sonlandırdı.

KAYNAK:SÖZCÜ

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı