SON DAKİKA

Muğla Merkezli 9 İlde Siber Dolandırıcılık Operasyonu

Muğla merkezli 9 ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonda Türkiye genelinde 25 bin kişinin kredi kartı ve kimlik bilgilerini çalan dolandırıcılık şebekesinden 18 kişi gözaltına alındı.

Bu haber 16 Mart 2021 - 1:00 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Muğla Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce, Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ve Datça Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Muğla merkezli 9 ilde siber suç dolandırıcılığı ile ilgili operasyon düzenlendi.

Şüphelilerin suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, örgüt kapsamında; bilişim ve banka sistemleri aracılığı ile nitelikli dolandırıcılık, kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek suçlarından projeli çalışma başlatıldı.

Dolandırıcılar ünlü isimlerin de bilgilerini ele geçirmiş

Türkiye genelinde 25 bin kişinin banka ve kredi kartı bilgilerini, oltalama yöntemi ile ele geçirdikleri ve sattıkları, aralarında ünlü isimlerin de bulunduğu birçok kişinin kişisel verilerini hukuka aykırı bir şekilde paylaştıkları ve bu yöntemlerle menfaat temin ettikleri tespit edilen şüphelilere yönelik Muğla merkezli İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır, Samsun, Kayseri, Niğde, Bilecik olmak üzere, 9 ilde eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Aralarında suça sürüklenen çocukların da olduğu 18 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı. Yapılan aramalarda çok sayıda dijital materyale el konuldu.

Atatürk'ün Katilleri

Şüphelilerden Samsun İlkadım ilçesi Anadolu Mahallesi’nde ikamet eden ve yakalanan O.A.’nın evinde gözaltına alındı. O.A.’nın evinde kredi kartı, flaş bellek ve hard disklere incelenmek üzere el konuldu.

Şüphelilerin elde ettikleri mağdurlara ait kimlik ve kredi kartı bilgilerini “dark net” ve “deep web” gibi illegal alanlarda sattıkları, bu şekilde kazanç elde ettikleri öğrenildi.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!