MSB’den Müttefik Ülkelere 75 Milyon Lira hibe

Milli Savunma Bakanlığı’nın 2023 yılında sözleşme akdedilmeden “dost ve müttefik” ülkelere hibe edebileceği mal ve hizmetin miktarı 75 milyon liraya yükseltildi. Bakanlık, ülkelerin kamu kurumlarının yanı sıra özel nitelikteki kuruluşlarına da hibe yapabiliyor. Hibe listesinde, insansız hava araçları, silah, mühimmat, gemiler de var.

MSB’den Müttefik Ülkelere 75 Milyon Lira hibe
Yayınlama: 10.12.2022
Düzenleme: 10.12.2022 15:21
1
A+
A-

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı’yla, 2023 yılında anlaşma akdedilmeksizin verilebilecek mal veya hizmetlerin parasal limiti 50 milyon liradan 75 milyon liraya yükseltildi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan kararın ekinde şöyle denildi:

2023 yılında anlaşma akdedilmeksizin dost ve müttefik devletlere ve bu devletlerde bulunan kamu veya özel nitelikteki kurum ve kuruluşlara, özel kurum ve kuruluşlar bakımından kanunda yer alan hükümler saklı kalmak üzere, mal veya hizmetin hibesi, mübadelesi veya yardım olarak verilmesinde uygulanacak parasal limit 75 milyon Türk Lirası olarak belirlenmiştir.

Cumhurbaşkanı Kararı, 1 Ocak 2023 günü yürürlüğe girecek ve Milli Savunma Bakanı tarafından yürütülecek. MSB Dışişleri Bakanlığı’ndan uygun görüş aldıktan sonra işlem yapabilecek.

KAYNAK:ANKAHABER

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı