SON DAKİKA

MSB’den 500 FETÖ sanığına 4.5 milyon liralık tazminat davası

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) avukatları tarafından Ankara 26.

Bu haber 25 Ocak 2018 - 15:13 'de eklendi. 69

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) avukatları tarafından Ankara 26. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne verilen dilekçede, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak kullanılan Akıncı Üssü’nde meydana gelen zararın, darbecilerden tahsil edilmesi talebinde bulunuldu.

Eylemleri nedeniyle davalıların, doğan zarardan müşterek ve müteselsilen sorumlu oldukları belirtilen dilekçede, mahkemeden, Milli Savunma Bakanlığı lehine 4 milyon 545 bin 14 lira maddi tazminata hükmedilmesi istendi. Dilekçede, mal varlığı kaçırma ihtimaline karşı ceza davaları beklenmeksizin davalıların taşınır ve taşınmaz malları ile üçüncü kişilerdeki hak ve alacakları üzerine tedbir konulması talep edildi.

Söz konusu davalıların Ankara, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere birçok ilde ağır ceza mahkemelerince yargılandıklarına dikkat çekilen dilekçede, “FETÖ mensubu sivil ve askerler tarafından tank ve zırhlı araçlarla hakimlik kurulmaya çalışılmış, savaş uçaklarınca ses hızını aşacak şekilde alçak uçuşlar yapılmış, halk korku ve paniğe sevk edilerek, meydanlara çıkması engellenmeye çalışılmış, milli iradeye sahip çıkmak üzere Boğaziçi Köprüsü, Akıncı Üssü, Genelkurmay Başkanlığı, TBMM ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünde toplanan halkın üzerine uzun namlulu silahlarla ateş açılmış, çok sayıda sivil vatandaşımızın yaşamını yitirmesine neden olmuştur” ifadelerine yer verildi.

ADİL ÖKSÜZ DE DAVALILAR ARASINDA

Hakkında tazminat davası açılan isimler, Akıncı Üssü, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı, Kara Havacılık Komutanlığı ve Özel Kuvvetler Komutanlığı karargahındaki darbe girişimi eylemlerine ilişkin davalarda sanık olarak yer alıyor. Davalıların bazılarının isimleri şöyle:

“Adil Öksüz, Kemal Batmaz, Hakan Çiçek, Harun Biniş, Nurettin Oruç, Akın Öztürk, Mehmet Partigöç, Ahmet Tosun, Mehmet Fatih Çavur, Gökhan Şahin Sönmezateş, Ahmet Özçetin, Ömer Faruk Harmancık, Kubilay Selçuk, Hakan Karakuş, Mehmet Dişli, Gökhan Maldar, Ali Durmuş, Metin Bilgici, Ali Karabulut, Sinan Sürer, Orhan Yıkılkan, Osman Kılıç, Cemil Turhan, Ramazan Gözel, Erhan Caha, Osman Kardal, Mehmet Şahin, Osman Ünlü, Ertuğrul Terzi, Ali Yazıcı, Muhsin Kutsi Barış, Bilal Akyüz, Ünsal Coşkun, Murat Aygün ve Ali Kalyoncu.”

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın