Morgan Stanley: Dolar-TL Yıl Sonu 28 Seviyesini Görebilir

Morgan Stanley, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın düşük faiz politikasına bağlı kalmaya devam etmesi halinde Türk Lirası’nın yıl sonunda 28 seviyesini görebileceğini kaydetti.

Morgan Stanley: Dolar-TL Yıl Sonu 28 Seviyesini Görebilir
Yayınlama: 29.05.2023
34
A+
A-

Morgan Stanley, seçimleri kazanan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın cari düşük faiz politikasına bağlı kalmaya devam etmesi halinde Türk Lirası’nın dolar karşısında yüzde 29 değer kaybetmesi riski olduğunu bildirdi.

Ekonomim.com’un aktardığı habere göre, analistler Hande Küçük ve Aline Slyusarchuk tarafından dün yayımlanan yatırımcı notuna göre, politikanın yönü değişmez ise Türk Lirası dolar karşısında 26 seviyesine beklenenden çok daha kısa sürede gerileyebilir ve yıl sonuna kadar 28 seviyesi görülebilir.

 Morgan Stanley’in yatırımcı notunda, “Türkiye’nin yüksek dış finansman ihtiyaçları, makro risklerin devam etmesine neden olacak ve mevcut makro politika çerçevesi değişmedikçe, küresel şoklara (emtia fiyatları, Fed) ve bölgesel ortaklardan gelen döviz girişlerinin kullanılabilirliğine karşı artan bir hassasiyetle karşı karşıya kalınacak” denildi.

DOLAR 20 TL’NİN ÜSTÜNE ÇIKTI

Dolar, seçim sonrası ilk işlemlere 20 TL’nin üzerinde başladı. Euro ise 21,50 TL seviyesini gördü.

Gram altın ise 1250 TL’de alıcı buluyor.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı