SON DAKİKA

MOODY’S’TEN KRİTİK TÜRKİYE AÇIKLAMASI: DÖVİZ REZERVLERİNİN YARISI TÜKENDİ, İŞSİZLİK ARTACAK

Moody’s Türkiye’ye ilişkin yaptığı açıklamada, döviz rezervlerinin tükendiğine işaret ederken Türkiye’nin cari dış zorluklarını kaynaklarını ve Türk hükümetinin bunları azaltmak, hafifletmek için seçeneklerini gözden geçirdiklerini bildirdi.

Bu haber 09 Haziran 2020 - 1:37 'de eklendi.

Moody’s, kredi notu ile ilgili bir değerlendirme açıklamazken,yayımladığı iki raporla Türkiye’yi değerlendirdi. Moody’s cuma günü yayınladığı ikinci raporda, Türkiye’nin 2008 yılından bu yana aralıklarla kur krizleri ile karşı karşıya kaldığını ve TCMB’nin kuru savunmak için bu yılından başından bu yana net döviz rezervlerinin neredeyse yarısını tükettiğine işaret etti.

“Koronavirüs salgının sermaye çıkışlarını tetikleyerek ve turizm sektörü yoluyla kazanılan dövizi ortadan kaldırarak problemi şidddetlendirdi” değerlendirmesini yapan Moody’s, “Bu küçülen dış tamponlar hükümetin ekonomiyi daha negatif bir patikadan uzaklaştırma kabiliyetini zayıflattı” dedi.

İŞSİZLİĞİ ARTIRACAK UYARISI

Raporunda Türkiye’nin dış borçunun büyük bölümünün özel sektöre ait olması nedeniyle Türk hükümetinin finansman risklerinin sınırlı olduğunu belirten Moody’s, bununla birlikte Türk özel sektörünün krize güçlü bir ekonomik durumda girmediğine dikkat çekti. “Ekonomi geçen yıl sadece yüzde 1 büyüdü, hükümet politika cephanesinin çoğunu koronavirüs salgını öncesinde harcadı ve zayıflayan lira büyük ölçüde KOBİ’lerden olan kırılgan şirketleri gerecektir” değerlendirmesinde bulunan Moody’s, koronavirüs etkisinin ötesindeki bu etkiler ekonomiyi yavaşlatacak ve işsizliği artıracak” yorumunu yaptı.

Foreks’te yer alan habere göre, Türk hükümetinin bu durumu çözmek için elinde birçok seçenek olduğunu savunan Moody’s bu seçenekleri şöyle sıraladı:

1) Türk Lirası’nın değer kaybetmesine imkan vermek, bu ekonomiyi yavaşlatacak ve kamu borcunun benzer ülkeler seviyesine yükseltecektir.

2) Ekonomide kısa vadeli acı verecek, ancak büyük olasılıkla lira üzerinde baskıyı aldıracak bir ekonomik reform programı uygulamak,

3) Reformları desteklemesi için IMF’e başvurmak, ancak bu siyasi olarak tatsız bir durum olacaktır,

4) İkili destek aramak, ancak Türkiye’nin büyüklüğü ve yapısal dengesizlikleri bunu zorlaştırıyor,

5) Döviz tutmayı daha da sınırlamak, ancak bu seçenek de yurt içi işletmeler için oldukça zarar verici olur ve büyük olasılıkla bir temerrüt durumu ortaya çıkarır”

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!