SON DAKİKA

Mona Lisa'nın nü taslağı bulundu

Fransız küratör Mathieu Deldicque, 150 yıldır sergilenmekte olan bir kara kalem resmin Leonardo da Vinci'nin ünlü Mona Lisa resminin taslağı olduğunu açıkladı.BBC Türkçe'nin haberine göre, Monna Vanna olarak bilinen resmin bugüne kadar Leonardo da Vinci'nin stüdyosunda çizildiği, fakat resmi bizzat Vinci'nin yaptığının düşünülmediği belirtildi. Fakat uzmanlar, artık bu resmi da Vinci'nin Mona Lisa'nın taslağı olarak yaptığı görüşünde olduğunu aktardı.

Bu haber 29 Eylül 2017 - 22:13 'de eklendi.
Atatürk'ün Katilleri

Fransız küratör Mathieu Deldicque, 150 yıldır sergilenmekte olan bir kara kalem resmin Leonardo da Vinci’nin ünlü Mona Lisa resminin taslağı olduğunu açıkladı.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Monna Vanna olarak bilinen resmin bugüne kadar Leonardo da Vinci’nin stüdyosunda çizildiği, fakat resmi bizzat Vinci’nin yaptığının düşünülmediği belirtildi. Fakat uzmanlar, artık bu resmi da Vinci’nin Mona Lisa’nın taslağı olarak yaptığı görüşünde olduğunu aktardı.

Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan küratör Mathieu Deldicque, resimde yüzün ve ellerin çizimindeki kalitenin kesinlikle eşsiz olduğunu belirterek, “Burada Leonardo’nun hayatının son dönemlerinde Mona Lisa’ya paralel olarak çalıştığı bir esere bakıyoruz. Neredeyse kesinlikle bir yağlı boya işi için bir ön çalışma olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Deldicque tarafından, resmin Mona Lisa’nın taslağı olduğuna yönelik sunulan bulgular arasında, eller ve vücutların neredeyse aynı, portrelerin boyutlarının neredeyse denk, figürün etrafına açılan küçük deliklerin, figürün tuvalde kullanmaya yönelik olduğu fikrini uyandırdığı belirtildi.

Louvre Müzesi’nden Mottin ise, resimdeki figürün kafasının hemen üstündeki taramaların sağ elini kullanan biri tarafından yapıldığına, da Vinci’nin ise solak olduğuna dikkat çekti.

Mottin, “İhtiyatlı olmaya devam etmeliyiz. Bu iş biraz vakit alacak. Bu resim üzerinde çalışmak çok zor çünkü resim epey narin” açıklamasında bulundu.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!