SON DAKİKA

MIT EKONOMİ PROFESÖRÜ ACEMOĞLU’NDAN KRİTİK TÜRKİYE ANALİZİ

Ekonomist Prof. Dr. Daron Acemoğlu, Türkiye’nin korona virüs ile mücadeleye Gayrisafi Milli Hasla’ya göre en az kaynak ayıran ülke olduğuna dikkat çekerek, “Niye bu kadar az harcıyor? Çünkü Türkiye kriz öncesinde çok gereksiz ve yanlış bir şekilde para ve mali politikalarını kullandı. Kriz geldiği zaman da kendini zaten zor durumda buldu” ifadelerini kullandı.

Bu haber 14 Haziran 2020 - 1:55 'de eklendi.
Abone ol

MIT’den Prof. Daron Acemoğlu, Merkez Bankası’nın (TCMB) rezervlerinin ortadan kalktığına ve enflasyonda Türkiye’nin Arjantin’den sonra en yüksek ülke konumunda olduğuna işaret ederek, “Hem para hem mali politikadaki problemleri görmeye başlıyorsunuz. Türkiye’de niye böyle hatalar yapıldı? Bunun çok daha uzun süreçli kurumsal çöküşün bir parçası olduğunu düşünüyorum” dedi.

Cumhuriyet’ten Şehriban Yıldız’ın haberine göre Bilim Akademisi tarafından düzenlenen “Covid-19 Salgınının İktisadi Analizi” Webinarı’ında konuşan Acemoğlu, korona virüsle mücadelede Türkiye’nin GSYH’ye göre en kaynak ayıran ülke olduğuna işaret ederek şu ifadeleri kullandı:

“Niye bu kadar az harcıyor? Çünkü Türkiye kriz öncesinde çok gereksiz ve yanlış bir şekilde para ve mali politikalarını kullandı. Kriz geldiği zaman da kendini zaten zor durumda buldu. Tedarik zincirini korumak için kredinin çok önemli yeri var. Kredi de özel ve kamu bankalarından geliyor. Türkiye’de özel bankalar zaten pandemi öncesi borç vermeyi bitirmişti.

Bütün bu sorumluluk devlet bankalarındaydı. Gereğinden fazla kamu bankalarıyla giden ekonomi… Sadece orayla da bitmiyor Dünya Bankası’ndan yeni çıkan bir çalışmaya göre; Pandemi krizinden 10 yıl öncesinden başlayarak Türkiye’deki mali politika çerçevesi tamamen bozuldu. Alınan kararların çoğu kurallara kanunlara uygun şekilde yapılmıyordu, keyfi şekilde yapılıyordu. Giderek kullanılan metotlar da hem keyfi hem de problem yaratan, belirsizliği artıran şekle gelmişti”.

 

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Parlamento Haber | Korku yok!