SON DAKİKA

Mısır’da Yaklaşık 5 Bin Yıllık Bira Fabrikası Bulundu

Amerikalı ve Mısırlı arkeologlar Mısır’da yaklaşık 5 bin yıllık bira fabrikası buldu. Arkeologlar, kazmayı vurdukça fabrikanın yeni odalarına rastladığını ve fabrikanın devasa büyüklükte olduğunu vurguladılar.

Bu haber 15 Şubat 2021 - 1:30 'de eklendi.
Abone ol

Amerikalı ve Mısırlı arkeologlar, tarihin en eski bira fabrikasını keşfettiler. Tarihi Eserler Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Mustafa Veziri, fabrikanın Mısır’ın başkenti Kahire’nin 450 kilometre güneyinde Abidos adlı tarih bölgedeki eski bir mezarlıkta tespit edildiğini söyledi.

NARMER DÖNEMİNDE İNŞA EDİLDİ

Mezarlıkların yanı sıra tapınakların da bulunduğu Abidos, yeraltı dünyasını yönettiğine inanılan tanrı Osiris onuruna dikilen anıtlarla ünlü.Veziri’ye göre fabrika, Mısır’ı birleştirmesiyle bilinen, milattan önce 3150 ve milattan önce 2613 arasında hüküm sürdüğü düşünülen Narmer döneminde inşa edildi.

KURBAN TÖRENLERİNDE KULLANIYORLARDI 

Araştırma ekibinden Dr. Matthew Adams ise Antik Mısırlıların kurban törenlerinde bira kullandığını gösteren kanıtlara dikkat çekti. Bu kanıtların, fabrikanın bölgedeki kraliyet törenlerine bira temin etmek için inşa edildiğini gösterdiğini belirtti. 

8 AYRI BİRİM KEŞFEDİLDİ

AP’nin haberine göre, yapılan kazılarda her biri 20 metre uzunluğunda ve 2,5 metre genişliğinde 8 birim keşfedildi. Her birimin içinde bira yapımında kullanılan 40 çömlek tespit edildi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Mısır Turizm ve Tarihi Eserler Bakanı Halid El Enani, 1900’lerin başında bazı Britanyalı arkeologların söz konusu bira fabrikasının varlığından söz ettiğini ancak bulamadığını açıkladı.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR