Milli Savunma Bakanlığı Duyurdu: Kosova’ya Komando Taburu Gönderilecek

Milli Savunma Bakanlığı, Kosova’daki olaylar sonrası NATO Kosova gücüne tahsisli olan 65’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’na bağlı bir komando taburunun görevlendirildiğini duyurdu.

Milli Savunma Bakanlığı Duyurdu: Kosova’ya Komando Taburu Gönderilecek
Yayınlama: 03.06.2023
Düzenleme: 03.06.2023 12:39
41
A+
A-

ı NATO Kosova Milli Savunma Bakanlığı, Kosova’da bir komando taburu görevlendirildiğini duyurdu.

MSB’den yapılan açıklama şöyle:

Türkiye; BM, NATO, AB ve AGİT görevleri ile ikili ilişkiler kapsamında bölgesel ve küresel barış ve istikrara katkı sağlamayı sürdürmektedir.

Bu bağlamda ülkemiz, ortak tarihî ve kültürel değerlerimizin bulunduğu Balkanlardaki gelişmeleri de yakından takip etmekte; son günlerde dost ve kardeş Kosova’nın kuzeyinde gerçekleşen, bölgesel güvenlik ve istikrara zarar veren olayların diyalog yoluyla çözümü için yapıcı bir tutum sergilemekte ve taraflara itidal çağrısında bulunmaktadır.

Kosova’da meydana gelen olaylar sonrası NATO Müşterek Kuvvet Komutanlığı/Napoli (İtalya) tarafından yapılan talebe istinaden, daha önceden NATO Kosova Gücüne (KFOR) tahsisli olan 65’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığımıza (Lüleburgaz) bağlı bir komando taburu ihtiyat birliği olarak görevlendirilmiştir.

Görevlendirilen birliğimizin 4-5 Haziran 2023 tarihlerinde Kosova’da bulunan Sultan Murat Kışlasına intikali planlanmıştır.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı