SON DAKİKA

Milli Mücadele Kahramanı Miralay Nazım Bey’in Adının Tren İstasyonuna Verilmesi Talebine TCDD’den Ret!

Kurtuluş Savaşı’nın önemli komutanlarından olan Miralay Nazım Bey’in adının şehit olduğu Çöğürler Tren İstasyonu’na verilmesi talebiyle TCDD’ye yapılan başvuru, ‘ismin uzun olduğu’ gerekçesiyle reddedildi.

Bu haber 05 Temmuz 2021 - 5:14 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Kütahya’da, Çöğürler Köyü Muhtarı Cevdet Kalem ile bazı tarihçiler ve tarih araştırmacıları, geçtiğimiz aylarda Kurtuluş Savaşı’nın önemli komutanlarından olan 4’üncü Tümen Komutanı Miralay Mehmet Nazım Bey´in adının yaşatılması için talepte bulundu. 

Kalem ve tarihçiler, Çöğürler Tren İstasyonu’nun adının “Şehit Miralay Nazım Bey” olarak değiştirilmesi için TCDD’ye başvuru yaptı. Başvuruyu inceleyen TCDD, talebi “İsmi çok uzun” diyerek reddetti.

“İSİM UZUN, SEYRÜSEFERDE SIKINTI ÇIKARIR”

TCDD’ye dilekçe veren isimlerden Fuat Serdar Aydın, “İsmin uzun olduğunu ve seyrüsefer sıkıntıları çıkacağını öne sürdüler. Ama bunlar tatmin edici gerekçeler değil. Çünkü çok yoğun yolcu trafiğinin olduğu bir istasyondan bahsetmiyoruz. Şehidimizin anısı şehit olduğu yerde yaşamalı” açıklamasını yaptı. 

TCDD’nin kararını düzeltmesini beklediklerini belirten Aydın, “Mehmet Nazım Bey, Kurtuluş Savaşı’nın en yüksek rütbeli komutanlarından biri. Şehit olduğu yer de bu tren istasyonu. Sanırım kararı verenler bunun nasıl bir manaya geldiğini algılayamadılar” dedi. 

Atatürk'ün Katilleri

RED KARARINA TEPKİ YAĞDI 

Çöğürler Tren İstasyonunun adı ‘Şehit Miralay Nazım Bey’ istasyonu olarak değiştirilmeli talebine red kararı çıkınca Twitter hesabı üzerinden tepki gösteren Tarihçi Dr. Tuncay Yılmazer, “Miralay Nazım Bey’in, şehit oluşunun 100. yılında bu duyarlılığı göstermeliyiz” dedi.  

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!