SON DAKİKA

Milli halterci Naim Süleymanoğlu hayatını kaybetti

Karaciğer naklinin ardından tedavisi Ataşehir Memorial Hastanesi’nde yoğun bakım ünitesinde süren Süleymanoğlu’nun hayatını kaybettiği belirtildi.

Bu haber 18 Kasım 2017 - 17:40 'de eklendi.
Abone ol

Karaciğer naklinin ardından tedavisi Ataşehir Memorial Hastanesi’nde yoğun bakım ünitesinde süren Süleymanoğlu’nun hayatını kaybettiği belirtildi.

Siroza bağlı karaciğer yetmezliğine bağlı olarak 28 Eylül’den bu yana Memorial Ataşehir Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi’nde tedavi gören ve 6 Ekim’de de Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Yalçın Polat ile ekibinin gerçekleştirdiği ameliyatla karaciğer nakli olan Süleymanoğlu, son olarak beyindeki kanama ve buna bağlı artan ödem nedeniyle 11 Kasım’da acil ameliyata alınmıştı.

Tüm zamanların en iyi haltercisi Naim Süleymanoğlu hayatını kaybetti.

Bir döneme damgasını vuran, bizlere tarifsiz mutluluklar yaşatan Süleymanoğlu’na Allah’tan rağmen, ailesi ve tüm sevenlerine başsağlığı dilerim. pic.twitter.com/xabUzEpCxQ

— Barış Oruç (@baris_oruc) 18 Kasım 2017

ERDOĞAN’DAN BAŞSAĞLIĞI
Bu arada Süleymanoğlu’nun hayatını kaybettiğini Rize’de partililere hitaben yaptığı konuşamanın sonunda öğrenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, haberi almasının ardından Süleymanoğlu için başsağlığı diledi. Erdoğan “Naim Süleymanoğlu’nun ailesine ve sevenlerine sabırlar diliyorum. Allah rahmet eylesin. Başımız sağ olsun” ifadelerini kullandı.

Süleymanoğlu’nun cenazesi yarın Fatih Camii’nde öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Edirnekapı Mezarlığı’na defnedilecek.

NAİM SÜLEYMAN OĞLU KİMDİR?

23 Ocak 1967 tarihinde Bulgaristan’da dünyaya gelen Naim Süleymanoğlu, boyunun kısa olmasına rağmen güçlü olması nedeniyle Cep Herkülü lakabını almıştı.

Haltere 9 yaşındayken başlayan Süleymanoğlu, 1981 tarihinde Brezilya’da düzenlenen Dünya Gençler Halter Şampiyonası’nda iki altın madalya kazanarak şampiyon olmuş, 16 yaşında geldiğinde rekor kırarak yine şampiyon olmuştur. Aynı dönemde silkme kategorisinde vücut ağırlığının üç katını kaldıran ikinci halterci olarak tarihe geçmiştir. Böylelikle tarihin en genç dünya rekortmeni unvanını almıştır.

Türkiye adına müsabakalara katılmak için 1986 yılında Melbourne’de düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası’nda Türkiye Büyükelçiliği’ne sığınarak Türkiye’ye iltica eden Süleymanoğlu, 1988 yılında Seul’da düzenlenen olimpiyata Türkiye adına katıldı. Bu olimpiyatlarda Süleymanoğlu 6 dünya 9 olimpiyat rekoru kırdı ve Türkiye’ye güreş dışında olimpiyatlar tarihinde ilk altın madalya kazandıran sporcu oldu.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

1992 Barselona Olimpiyatları’nda altın madalyayı kazanan Süleymanoğlu, aynı sene Uluslararası Halter Basın Komisyonu tarafından ‘Dünyanın En İyi Sporcusu”‘ seçildi.

DÜNYA HALTER ŞAMPİYONASI’NDAKİ ŞAMPİYONLUKLARI

1993 yılında Melbourne’de düzenlenen Dünya Şampiyonasında ise 3 altın madalya kazandı ve 2 de dünya rekoru kırmayı başardı.

1994 yılında İstanbul’da yapılan şampiyonada ilk defa Türk seyircisinin karşısına çıktı. Süleymanoğlu bu şampiyonada sakat olmasına rağmen 3 dünya rekoru kırmayı başarmış bu başarı sayesinde 3 altın madalya kazanmıştır.

1995’de Çin’de düzenlenen dünya şampiyonasında sakatlığı devam etmesine rağmen 3 altın madalya kazanmayı başarmıştır.

AVRUPA HALTER ŞAMPİYONASI’NDAKİ ŞAMPİYONLUKLARI

1988 yılında Cardiff’de düzenlenen Avrupa Halter Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil eden Süleymanoğlu, 3 altın madalya kazanmıştır.

1994 senesinde Varşova’da düzenlenen şampiyonada sadece üç kaldırış gerçekleştirdi ve burada 3 dünya rekoru kırmıştır. 1995 yılında Avrupa Halter Şampiyonası’nda sakat olmasına rağmen 1 altın ve 2 gümüş madalya kazanmıştır.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!