SON DAKİKA

Milli Gazete, Myanmar’daki şiddetin faturasını yoga yapanlara çıkardı

Milli Gazete, yoga ve Myanmar’da hükümetin Rohingyalı azınlığa yönelik şiddet politikaların arasında bağlantı kurdu.

Bu haber 08 Eylül 2017 - 18:20 'de eklendi.
Abone ol

Milli Gazete, yoga ve Myanmar’da hükümetin Rohingyalı azınlığa yönelik şiddet politikaların arasında bağlantı kurdu.  Nüfusun çoğunluğunun ve yöneticilerinin budist, sürgün ve şiddete uğrayanların da Müslümanlar olmasından hareket eden gazete, Türkiye’de yoga yapanları hedef aldı ve 14-19 Eylül’de yapılacak olan festivali hedef gösterdi.

Milli Gazete’nin bugünkü birinci sayfası…
‘Yogartık’https://t.co/z5yNlV8hhp pic.twitter.com/0n5VfEui7W

— Millî Gazete (@milligazetecom) September 8, 2017

‘YOGARTIK’ MANŞETİ

Milli Gazete, Budist felsefesiyle bağlantısı Mynmar’la ilişkilendirdiği ve “Yogartık” diyerek manşete çektiği yoga üzerinden Trabzon’da düzenlenecek “Uluslararası Yoga Festivali”ni  hedef aldı.

Haberde ‘Arakan’da Budistler, Müslümanları hunharca katlediyor’ gibi ifadeler yer aldı: “Arakan’da Budistler, binlerce Müslümanı katletti; evlerini ve köylerini yaktı. Yüz bini aşkın Müslüman ise sınırı aşarak civar ülkelerdeki kamplara sığındı. Budist yönetim ve rahiplerin dünyanın güzü önünde zalimliklerini sürdürdüğü Arakan’da Müslümanlar vatansız bırakılırken, Batılı ülkeler de soykırım ve zalimliklere sessiz kalmayı sürdürüyor. Bütün dünyanın neredeyse kör ve sağır olduğu Arakan’da dramın ne zaman biteceği bilinmezken, katliamların yaşandığı bir dönemde ülkemizde ise Budizmin inanç sistemlerinden biri olan Yoga için yapılanlar ise akıl almaz… Karadeniz’de Budizmin bir inanç sistemi olan Yoga için 6 günlük ‘Uluslararası Trabzon Yoga Festivali’ düzenlenecek.”

Haberin devamında festivalin yeri ve zamanıyla ilgili detaylar paylaşıldı ve Festival’in ‘dini ve milli hassasiyetleri en üst seviyede’ olan Trabzonlular’ın ‘şimdiden tepkisinin çekildiği’ iddia edildi.

DİYANET’İN YORUMU HATIRLATILDI

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın geçmişte yogayla ilgili yapmış olduğu ‘yeni dini akım’ yorumuna yer verilen haberde  yoga ve meditasyon gibi aktiviteler, uzakdoğu felsefesinin ürünü olması nedeniyle eleştirildi.

‘FESAT YAYAN FESTİVALLER’

Haberde bu ve benzeri festivaller ‘ifsad festivalleri’ (fesat yayan festivaller) olarak nitelendirildi ve bu tip festivalleri düzenleyen belediyelerin ‘milli ve manevi değerlere aykırı davrandığı’ savunuldu. Haberin devamında Trabzon’da düzenlenecek festivale destek veren Kültür ve Turizm Bakanlığı, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası ve Arap Turizm Örgütü de hedef alındı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Metnin paragraf başlarının büyük bir kısmında ‘Arakan’da Budistler tarafından Müslümanlar katledilirken…’ ifadelerinin yer aldığı dikkat çekti.

Haberde ayrıca festivalin sloganının ‘tüm dünyaya barış mesajı vermeyi amaçlıyoruz’ denildiği ve bunun Fethullah Gülen’in projesi olan ‘dinlerarası diyalog çalışmasını’ anımsattığı savunuldu.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR